2021’de E-Ticaret Sitelerinin İzlemesi Gereken 5 SEO Trendi

Bu makalede, bu yıl için izlenmesi gereken trendlere bakalım. Ürünlerinizi arama sonuç sayfalarında rakiplerinizden daha üst sıralarda yer aldığını göreceksiniz. Ve bu, e-ticaret satışlarınızı artıracaktır.

2021’de E-Ticaret Sitelerinin İzlemesi Gereken 5 SEO Trendi

1. Yapay Zeka Sayesinde Daha Fazla Veri Odaklı SEO Stratejisi

Yapay zeka, SEO stratejinize birkaç yıl önce hayal bile edemeyeceğimiz şekilde değiştirdi. Yapay zekanın gelişmiş analiz yetenekleri, sürekli olarak üst sıralarda yer alacak etkili e-ticaret içeriği oluşturma niyetinizi analiz etmenize yardımcı olabilir. Bunu yapabilirsiniz çünkü içeriğiniz potansiyel müşterilerin arama motorlarında aradığı anahtar kelimeleri içerir. AI ile yalnızca içeriği kişiselleştirmekle kalmaz, aynı zamanda potansiyel müşterilerinizi daha iyi anlayabilirsiniz.

AI ayrıca, e-ticaret içeriğinize destek veren bağlantı kurma fırsatları aramanıza yardımcı olabilir. Örneğin, sitenize organik ve etik olarak bağlantılar oluşturmanın harika bir yolu olan diğer siteler için ziyaretçi yazıları yazmak isteyebilirsiniz. AI, fırsatlar için hangi sitelere yaklaşmanız gerektiğini seçmenize yardımcı olabilir. Tüm bunlar, içeriğinizin organik arama sıralamasını iyileştirecek ve rakiplerinizin önüne geçmenize yardımcı olacaktır.

AI ile SEO'nun daha da rekabetçi olmasını bekleyin. Ancak en iyi teknolojiyi kullanır, verilere dayalı strateji oluşturur ve işe koyarsanız, e-ticaret mağazanız ilerlemek için yeteneklerinden yararlanabilecektir.

2. Sesli Aramanın Yükselişi

Sesli arama için e-ticaret mağazanızı optimize etmeye hazır olun. Brafton'a göre, geçen yıl itibarıyla mobil sorguların %20'si sözlü olarak yapılıyor. Bu hiç şaşırtıcı değil. Hareket halindeki kişilerin her zaman arama sorguları yazmaya vakti olmaz. Araba sürerken veya işe yürürken Google'dan bir şey aramasını sözlü olarak istemek çok daha kolaydır (ve daha az tehlikeli).

Google, AI destekli Google Asistanını geliştirmeye devam ettikçe bu rakam 2021'de artacak. 

Mobil sesli aramalarda şu ana kadar yalnızca ilk üç sonuç görüntülendiğinden, 2021'de daha azı görüntülenirse şaşırmayın. Böyle bir durumda, e-ticaret mağazası sıralamanızı almak için çok çalışmanız gerekir. Size yardımcı olmak için, aşağıda 10.000 Google Home arama sonucuyla ilgili 2018 Backlinko çalışmasının bulgularından bazıları verilmiştir:

 1. Sesli arama sonuçlarındaki sayfalar ortalama 4,6 saniyede yüklenir. Bu, normal bir Google arama sayfasından %52 daha hızlıdır.
 2. HTTPS web siteleri sesli arama sonuçlarına hakimdir.
 3. Yetkili alanlar, yetkili olmayanlara göre daha fazla sesli arama sonucu üretme eğilimindedir.
 4. Yüksek sosyal etkileşim düzeyine sahip içerik, sesli arama sonuçlarında daha iyi performans gösterir.
 5. Ortalama Google sesli arama sonucu, 9. sınıf öğrencilerinin anlayabileceği bir dili kullanır.
 6. Bir masaüstü aramada üst sıralarda yer alan içeriğin, sesli arama sonuçlarında da görünme olasılığı yüksektir.
 7. Sesli sorguların doğası gereği konuşmaya yönelik olması ve tam cümleler olarak ifade edilmesi daha olasıdır. Örneğin, metin arayan bir kişi "İtalyan yemeği Kadıköy" yazarken, sesli arama yapan biri "Kadıköy’deki en iyi İtalyan restoranı hangisi?" Diye sorabilir. Diğer bir deyişle, e-ticaret mağazanızın sesli arama sonuçlarında görünme şansını artırmak için sitenizin hızlı yüklendiğinden, HTTPS kullandığından ve basit ve anlaşılır bir dil kullandığından emin olmanız gerekir. Eşsiz ve yüksek kaliteli içerik de oluşturun. 

3. Sosyal Medya Satışı Nedeniyle Değişken SEO Sıralamaları

Sosyal medya gelecekte sadece daha kritik bir rol oynayacak. İstatistiklere bakın. Statista'ya göre dünyada 3.6 milyar sosyal medya kullanıcısı var. Bu rakamın 2021'de 3,78 milyara ve önümüzdeki yıllarda daha da artacağı tahmin ediliyor.

E-ticaret mağazaları, daha fazla potansiyel müşteriye ulaşmak için zaten sosyal medyayı kullanıyor. Ancak çoğu, ürünlerini tanıtmak için tek bir sosyal medya platformuna bağlı kalıyor. Bir adım önde olmak için, çok kanallı alışveriş alışkanlıkları giderek artan tüketicilere hitap etmek için birden fazla sosyal medya kanalına dokunmalısınız. Zaten bir Facebook hesabınız varsa, bir Instagram ve Pinterest hesabı da oluşturun ve her platformun güçlü yönlerinden yararlanın.

Sosyal medya satışı için sosyal medya hesaplarınızı oluşturun. Twitter, Facebook, Instagram, Twitter ve Pinterest'teki satın alma düğmelerinden yararlanın, özellikle Alışveriş Yapılabilir Instagram Hesabı oluşturun.

Sosyal medya platformlarında markalar arasındaki rekabet kızıştıkça kaliteli sosyal medya içeriği çıtasının daha da yükselmesini bekleyin. Sonuç olarak, SEO sıralaması her zamankinden daha akıcı olabilir. Beğeniler, paylaşımlar ve yorumlar gibi sosyal sinyaller de SEO sıralamalarını etkiler. Bunu çözmek için ilgi çekici bir sosyal medya içerik planı oluşturmanız gerekir.

4. Mobil SEO'ya Daha Fazla Vurgu

Şubat 2015'te Google, bir SEO sıralama faktörü olarak "mobil uyumluluğun" duyurusunu yaptı. Bu, mükemmel bir mobil kullanıcı deneyimi sağlamayan web sitelerinin sıralamasını düşüreceği ve bunu yapanların tanıtımını yapacağı anlamına geliyordu.

O zamandan beri, Google kendi görüşüne bağlı kaldı. Hatta web sitesi sahiplerinin sitelerinin Google'ın standartlarını karşılayıp karşılamadığını kontrol etmeleri için bir araç bile oluşturdu.

Küresel olarak tüm web taramasının yaklaşık yarısı artık mobil cihazlarda gerçekleşiyor. Mobil öncelikli dizine ekleme, arama motoru devinin, mobil emsalleri olmayan dizin web sitelerinden çıkarılacağı anlamına gelir.

Veri Raporuna göre, internet kullanıcılarının %91'i çevrimiçi olmak için mobil cihaz kullanıyor. Ve bu kullanıcıların çoğu alışveriş yapıyor. Oberlo'nun bu grafiği, e-ticaret satışlarının 2016'dan bu yana büyümesini ve 2021'deki tahmini büyümeyi gösteriyor:

 1. E-ticaret web sitenizi mobil cihazlar için optimize edin. 
 2. İnsanların aradığı bilgileri bulması kolay hale getirin.
 3. Metin engelleyici reklamları ve pop-up'ları kullanmayın.
 4. Web tasarımınızı basitleştirin.
 5. Sitenizin düğme boyutlarının yeterince büyük olmasını sağlayın.
 6. Büyük bir yazı tipi kullanın.
 7. Flash kullanmayın.
 8. Görüntü alanı meta etiketini ekleyin. Bu, tarayıcılara web sitenizin genişliğini web sitesi ziyaretçisinin cihazının ekranına sığdırmasını söyler.

Müşteri yolculuğunuzun haritasını çıkarmak, onlara mükemmel bir kullanıcı deneyimi sunmanıza yardımcı olur. Müşteri geri bildirimi isteyebilir ve buna göre ayarlamalar da yapabilirsiniz. Müşteriler web sitenizi cihazlar arasında kullanımı kolay ve sezgisel bulmazlarsa, başka bir yere giderler. Bu yüzden onların deneyimlerini anlamak ve bunlara karşılık vermek işe yarar.

5. Sınır Ötesi Alışveriş Nedeniyle Küresel SEO'ya Odaklanma

Daha fazla tüketici kendi ülkelerinin dışından ürün satın alıyor. Eylül 2020'de yayınlanan bir Invespcro makalesi, tüketicilerin %35'inin ülkeleri dışındaki sitelerde alışveriş yaptığını ortaya çıkardı. Bu rakam 2014'te %26'dıydı. Trend devam ederse 2021'de bir artış daha beklemeniz gerektiği anlamına geliyor.

Bir e-ticaret mağazası olarak başarılı olmak için büyük düşünmeniz ve yalnızca yerel SEO'ya odaklanmamanız gerekir. Bu, yalnızca küresel tüketicilerin Google'da kullandığı anahtar kelimeler için sıralama yapmaya çalışmak anlamına gelmez. (Bu arada, bu anahtar kelimelerin mutlaka İngilizce olması gerekmez. Bir dil için popüler olan anahtar kelimeler bir başkası için aynı olmayabilir). 

Bunu, web sitenizin farklı dil sürümlerini oluşturarak yapabilirsiniz. Ziyaretçilerinizin hangi ülkede bulunduğunu kontrol etmek için Google Analytics'i kullanabilir ve buradan hangi dillere öncelik vereceğiniz konusunda akıllı seçimler yapabilirsiniz. Bu farklı sürümlere sahip olduğunuzda, her biri için alt alan adları oluşturun. Google her bir alt alanı ayrı bir varlık olarak gördüğü için bu şekilde sıralamak daha kolaydır. Sitenizi, kullanıcılarınızın hangi ülkeden ziyaret ettiğine bağlı olarak fiyatları ilgili para birimine çevirecek şekilde de ayarlayabilirsiniz.

Bir e-ticaret mağazasının 2021'de başarılı olması için dünyaya hitap etmesi gerekir. Yerel pazar her zaman önemli olacaktır, ancak en iyi sonuçlar için küresel olarak düşünmeliyiz.

Özet

Her şeyde olduğu gibi, e-ticaret için SEO'nun görünümü de 2021 ve sonrasında değişmeye ve gelişmeye devam edecek. Ne tür bir e-ticaret alanında olursanız olun, değişime ayak uydumanız ve bu değişiklikleri takip etmeniz gerekecektir. Bu dünyadaki hiçbir şey kalıcı değildir ve buna SEO da dahildir.

Bu yazıda, dikkat etmeniz gereken beş SEO trendine baktık. Yapay zeka sayesinde SEO stratejileri daha fazla veriye dayalı olacaktır. AI, pazarlamacıların müşteri niyetini ve SEO stratejilerini belirlemek için kullanabilecekleri diğer verileri belirlemelerine yardımcı olabilir. Şirketler teknolojilerini geliştirmeye devam ederken, 2021'de de sesli arama büyük olmaya devam edecek.

Artan sosyal alışveriş nedeniyle markalar sosyal medyada birbirlerini geçmeye çalışırken daha akıcı SEO sıralaması bekleyin. Ayrıca, sınır ötesi alışveriş nedeniyle mobil SEO'ya ve küresel SEO'ya odaklanın. İşin püf noktası, diğerlerinden bir adım önde olmak için uyum sağlamaktır.