2021’de Instagram Pazarlama: Instagram’da Etkili Satış Yapın

Instagram, "200 milyondan fazla Instagram kullanıcısının her gün en az bir işletme profilini ziyaret ettiğini ve insanların %60'sının Instagram'da yeni ürünler keşfettiklerini söylüyor. "Sosyal medya uygulaması, şirketlere müşterilerine ulaşmanın birçok yolunu sağlıyor ve sosyal medya pazarlamanın önemli bir parçasını oluşturuyor.”

2021’de Instagram Pazarlama: Instagram’da Etkili Satış Yapın

2009'da Systrom, 2020'ye kadar pazarlamacıların %76'sının hedef kitlelerine ulaşmak için sosyal medya platformunu kullanacağını hayal bile etmedi. 

Ancak, Instagram'ın 2010'da piyasaya sürüldüğü gün 25.000 indirme elde etti ve iki yıldan kısa bir süre sonra Facebook, Instagram'ı 1 milyar dolarlık hisse senedi ve nakit karşılığında satın aldı.

O zamandan beri, işletmeler giderek artan kullanıcı tabanına ulaşmak ve onları memnun etmek için Instagram’a akın etti. Instagram'ın 2012'de yalnızca 50 milyon kullanıcısı olmasına rağmen, 2020'de bu sayı bir milyarı aştı.

Bu kılavuzu kullanarak hedef pazarınıza ulaşmak, web trafiğini artırmak ve nitelikli müşteri adayı oluşturmak için Instagram'dan nasıl yararlanacağınızı öğrenin.

Instagram İşletmeniz İçin Faydalıdır

Instagram pazarlama, şirketlerin marka bilinirliğini artırma, müşterileriyle etkileşim kurma ve insanları heyecan verici hizmetler ve ürünlerle tanıştırma şeklidir.

Markalar, Influencer olarak adlandırılan Instagram kullanıcılarına ulaşarak ilgi çekici hashtag'lerle birlikte estetik açıdan hoş içerikler geliştiriyor.

Sosyal ağın önemi sayesinde, hem büyük hem de küçük işletme sahipleri Instagram’dan yararlanabilir. Instagram pazarlama, şirketinize şu avantajları sağlar:

 1. Hedef kitlenizin yeni ürünleri veya hizmetleri keşfetmesine yardımcı olur.
 2. Web sitesi ziyaretlerini arttırır ve markanıza ilgi uyandırır.
 3. Instagram ile direk alışveriş yapılabilir ile satışları arttır.

Facebook IQ, ankete katılanların %44'ünün bir markanın Instagram içeriğinin "Bir ürün veya hizmet hakkında yeni bilgiler bulmalarına yardımcı olabileceğini söyledi." Ek olarak, "%41'i bir markanın içeriğinin ürünü veya hizmeti araştırmasına yardımcı olduğunu söyledi."

Instagram'da Alışveriş ile kullanıcılar ürün açıklamaları, daha fazla görsel ve ilgili mağaza öğelerini görmek için yayınınızı izleyebilir. Yayınlarınız Keşfedin sekmesinin altında gösterilir, yani potansiyel müşteriler markanızı bulabilir.

Instagram'a Başlarken: İşletme Profilinizi Optimize Etme

Instagram profiliniz, başarılı bir Instagram kanalı oluşturmanın ve sahip olmak istediğiniz takipçi sayısına ulaşmanın ilk adımıdır. İşletme hesabınızda dikkat çekmek, değer göstermek ve insanları etkileşime girmeye teşvik etmek için 150 karakter vardır.

Diğer sosyal medya platformlarında kullandığınızla aynı veya ona benzer bir kullanıcı adına sahip bir Instagram hesabı oluşturarak başlayın. Ardından, akılda kalıcı ve bulması kolay bir profil oluşturun.

1. Etkileyici bir biyografi oluşturun.

Kısa, sıkıcı demek değildir. İnsanlara tam olarak ne yaptığınızı ve onlara nasıl yardım ettiğinizi anlatan güçlü ama açık sözler paylaşmak için sınırlı karakterlerinizi kullanın.

Başlangıç ​​olarak, Instagram takipçilerinin bilmesini istediğiniz ana şeyi ortaya çıkarmak için içeriğinizi gözden geçirin.

Hedef kitlenize göre uyarlanmış birkaç cümle yazın. Şimdi geriye dönün ve gereksiz her kelimenin üstünü çizin. Özlü ve akılda kalıcı olana kadar Instagram biyografinizi değiştirin.

Eğlence için alakalı bir emoji eklemekten korkmayın.

2. Çok aranan ve markanızla eşleşen bir anahtar kelime ekleyin.

Snapchat, Pinterest, LinkedIn ve diğer sosyal kanallar gibi Instagram, kullanıcıların arama terimlerini kullanarak içeriği keşfetmelerine yardımcı olur. Burası, bir dizi aranabilir kelime öbeğini bir araya getirmenin yeri değil. Ancak, web sitesi anahtar kelime araştırmanız sırasında bulunan bir veya iki yüksek trafikli anahtar kelimeyi eklemek için uygundur.

2021'de neden özellikle önemlidir? Çünkü Instagram, kullanıcıların arama konularıyla ilgili profilleri ve içeriği görüntülemesini sağlayan yeni bir arama özelliğini test ediyor. 

Dolayısıyla, Instagram biyografinizi optimize eder ve temel marka teklifleriniz etrafında içerik oluşturursanız, hedef kitleniz tarafından bulunma ve yeni takipçiler edinme olasılığınız her zamankinden daha fazla olur.

3. Harekete geçirici çağrı (CTA) ekleyin

İnsanlara bundan sonra ne yapacaklarını söylemeden hiçbir biyografi tamamlanmış sayılmaz. Web sitenize, açılış sayfanıza veya alışveriş kanalınıza trafik çekmek için bir harekete geçirici mesaj ve tıklanabilir bir URL (biyografide bağlantı da denir) ekleyin.

Instagram'ı Efektif Kullanmanın Farklı Yolları

Instagram'da görsel bir kimlik oluşturmak, güzel fotoğraflar paylaşmaktan daha fazlasını içerir. Amaçlı bir Instagram pazarlama stratejisi gerektirir ve bu strateji giderek artan bir şekilde video içeriğini içermelidir.

Aşağıdakileri kullanarak e-ticaret ürünlerinizi sergilemek için birçok yoldan yararlanın:

 • Hashtag'ler
 • Hikayeler

İnsanlar yeni Instagram içeriğini keşfetmek için hashtag'leri arar veya tıklar. Bir markanın kişisel yönünü keşfetmek için Instagram hikayelerine izler. Ve iyi yerleştirilmiş Instagram reklamları, hedef kitlenizin demografik özelliklerine uygun yeni takipçileri çekmenize yardımcı olur.

Son olarak, fotoğrafları ve videoları etkileşimli alışveriş deneyimlerine dönüştürmek, aktif kullanıcılara yeni ürünlere erişim sağlar. Böylece alışveriş yapabilir veya fotoğraflarınıza daha sonra yer işareti koyabilirler.

Instagram Hashtagleri

İnsanlar, ilgi alanlarıyla ilgili hashtag'leri aramak için Instagram’ı kullanır. E-ticaret şirketleri, ilgili Instagram hashtag'lerini kullanarak marka bilinirliğini artırabilir ve insanların işletme profillerini bulmalarına yardımcı olabilir.

Başarı için, Instagram’da  en iyi hashtag metodlarını izleyin:

 1. Ana gönderinize birkaç hashtag ekleyin, ardından geri kalanını bir yoruma ekleyin.
 2. Değişen arama hacmi seviyelerine sahip yüksek kaliteli hashtagler seçin.
 3. Hedef kitlenizin kullandığı hashtagleri seçin.
 4. Hashtag'lerin nerede ve nasıl kullanıldığını araştırarak hashtag kalitesini değerlendirin.
 5. Tekrarlayan hashtag kullanmaktan kaçının.
 6. Etiketlerinizin nasıl performans gösterdiğini görmek için Instagram Insights'ı inceleyin.

1. Marka hashtagleri.

Marka hashtagleri, marka bilincini artırdıkları için her işletme için gereklidir. Ama hepsi bu kadar değil. Marka hashtagleri ile bir topluluk oluşturabilir ve takipçilerin bağlantı kurmasına yardımcı olabilirsiniz.

2. Yarışma hashtagleri.

Instagram'da bir yarışma düzenlemek yeni takipçiler çekmenin mükemmel bir yoludur. Her yarışma hashtaginizi içermelidir. Ancak, aşağıdaki gibi etiketler de ekleyebilirsiniz:

#yarışma
#yarışmahediyesi
#yarışmacı
#yarışkazan

3. Niş hashtagler.

Niş hashtagleri sektörünüze ve müşteri tabanınıza özeldir. Bunlar, hedef kitlenizin günlük olarak aradığı terimlerdir. #ahşapkitaplık veya #ahşapsaklamakapları gibi ifadeler içerir.

4. Eğlenceli hashtagler.

Eğlenceli hashtagler veya tema hashtagleri, Instagram zorluklarına veya oyunlarına katılmanın eğlenceli bir yoludur. Etkileşim oranınızı arttırmak için doğru hashtaglerle komik bir GIF paylaşın. Popüler eğlenceli hashtag'ler arasında #pazargünü, #gününfotoğrafı gibi hastagler bulunur.

Instagram Hikayelerinin İnşası ve Çıkışı

Instagram, "Instagram'da ankete katılan kişilerin %50'sinin, hikayelerde gördükleri için bir ürün veya hizmet satın almak için bir web sitesini ziyaret ettiklerini söylüyor" diyor ve Instagram Hikayelerinin pazarlama stratejiniz için çok önemli olduğunu öne sürüyor.

Bir kullanıcı oturum açtığında Instagram Hikayeleri uygulamanın en üstünde görünür. Dikey fotoğraflar veya 15 saniyeye kadar video ekleyebilirsiniz. 24 saat sonra Instagram Hikayeniz kaybolur.

Instagram profiliniz güzelce seçilmiş içeriklerle dolu olsa da, hikayeler size markanızın kişisel yönünü vurgulamanın bir yolunu sunar.

1. Kullanılan ürünleri gösterin.

Instagram'a göre, "Instagram'da ankete katılan kişilerin %58'i, hikayelerde gördükten sonra bir marka veya ürünle daha çok ilgilenmeye başladığını söylüyor." 

Hikayelerden yararlanın:

 1. Takipçileriniz ürünlerinizi kullanırken kendilerini hayal etmelerine yardımcı olun.
 2. Makyajınızı veya ev dekorasyon malzemelerinizi kullanan kişilerin videolarını paylaşın.
 3. Takipçilerinizi, hikayenizi kaydırmaya teşvik edin.

2. Özel etkinlik anlarını paylaşın.

Bir Instagram Hikayesi oluşturarak Instagram kullanıcılarını ofisinize, evinize veya özel etkinliğinize davet edin. Bunu yapmak, markanızın kişisel yönünü gösterir ve insanları alanınıza davet eder. Instagram Hikayeleri, bir ürün lansmanı sırasında ofis partinizdeki çekimleri veya önemli olayları paylaşmak için iyi bir yöntemdir.

3. Müşteri ve takipçi içeriğini sergileyin.

Hikayeler, kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği paylaşmak için mükemmel bir yerdir. Sonuçta, takipçileriniz arkadaşlarına güveniyor ve ürünlerinizle ilgili referanslarına değer veriyor. Giysilerinizi giyen veya makyajınızı deneyen gerçek hayattaki insanları sergilemek, başkalarını markanıza güvenmeye teşvik eder.

4. Özgün olun ve canlı yayına geçin.

Instagram'da her canlı yayın yaptığınızda, takipçileriniz bir bildirim alabilir, böylece yayınınızı izleyebilirler. Yeni bir ürünü veya en son çekilişinizin kazananlarını duyurmak için Instagram canlı yayınını kullanın. Veya canlı bir soru ve cevap oturumu sırasında soru etiketini kullanın. Soru etiketleri, web sitenizdeki bir açılır pencereye çok benzer, ancak çok daha eğlencelidir. 

Instagram Reklamları: Nasıl Çalışır?

Instagram Reklamları, yeni potansiyel takipçilere ulaşmanız için size daha fazla yol sunar. Instagram ile Hikaye Reklamları, fotoğraf veya video reklamlar veya koleksiyon reklamları arasından seçim yapabilirsiniz.

Diğer sosyal kanallara benzer şekilde, hedefinizi seçerek reklamlara başlayabilirsiniz. Marka farkındalığını artırmak, Instagram kullanıcılarının ürününüz hakkında daha fazla bilgi edinmesine yardımcı olmak veya dönüşümleri artırmak isteyip istemediğinize karar verin.

Ardından, konum veya ilgi alanları dahil olmak üzere bir dizi demografi ve özellik arasından seçim yaparak Instagram kitlenizi seçin. Son olarak, reklam biçiminizi seçin.

Diğer seçeneğiniz, iyi performans gösteren bir gönderi bulmak ve bunu Instagram etkileşimini artırmak için tanıtmaktır.

Instagram Üzerinden Satış Yapın

Instagram üzerinden satış yapmak, kullanıcılar için sorunsuz bir deneyim oluşturmanın harika bir yoludur. Instagram hesabınız Facebook'a bağlanır, böylece Instagram fotoğraflarınızda kataloğunuzdaki ürünleri etiketleyebilirsiniz.

Kişiler, ürünün fiyatı veya adı gibi bilgileri görmek için bir yayına dokunur. Dokundukları her etiket, fotoğraflar, ürün açıklaması ve hatta vitrin ürün sayfanıza bir bağlantı gibi ekstra bilgileri gösterir. Instagram'da Checkout'unuzu etkinleştirdiyseniz müşteriler, ürününüzü alışveriş çantalarına eklemek için dokunabilir.

Harika Bir Instagram Pazarlama Stratejisi Oluşturmanın 5 Adımı

Instagram'da başarı, hedef kitlenize ulaşmak, onlara hitap etmek ve onları çekmek için tasarlanmış hedefli bir yaklaşım gerektirir. Bir Instagram pazarlama stratejisi, tutarlı bir programda amaca yönelik eylemler gerçekleştirmenize olanak tanıyan net hedefler sunar. Bu adımları takip ederek hedef pazarınıza ulaşmak için bir plan tasarlayabilirsiniz.

1. Instagram için hedeflerinizi belirleyin.

E-ticaret işletmeniz marka bilinirliğini ve gelirini artırmak istiyor. Analiz araçlarını kullanarak izleyeceğiniz metrikleri tanımlayarak bunu Instagram hedefine dönüştürün.

Örneğin, takipçi büyümesini veya web sitenizdeki ve Instagram analizlerindeki profil bağlantısı tıklamalarından oluşturulan potansiyel müşterileri izleyebilirsiniz. Hedefiniz, yeni takipçileri artırmak veya potansiyel müşteri oluşturmayı %25 artırmak olabilir.

2. Instagram hedef kitlenizin kim olduğunu öğrenin.

Sadece gönderi paylaşmanızın bir anlamı olmaz. Her Instagram gönderisini hedef kitlenizi göz önünde bulundurarak oluşturun. Bunu, hedef kitleniz hangi hesapları veya hangi şirketleri takip ettiklerini ve markanızdan ne beklediklerini öğrenerek yapın.

3. Rakiplerinizin ne yaptığını inceleyin.

Rekabetçi araştırma, Instagram stratejinizin ayrılmaz bir parçasıdır. Rakiplerinizin ne yaptığını ve takipçilerinin nasıl tepki verdiğini analiz ederek, planlarındaki boşlukları tespit edebilirsiniz. İşletmenizi onlarınkinden farklılaştırmanın yollarını bulduğunuzda, Instagram kanalınıza trafik çekmek için bu pazarlama açıklarından yararlanabilirsiniz.

4. Aylık bir paylaşım planı oluşturun.

Düzenli olarak Instagram’da paylaşımda bulunun. Sadece takipçilerinizi memnun etmek için değil, Instagram algoritmasıyla ilgili. Ancak,planlı olmazsanız tutarlı kalmak neredeyse imkansızdır. İyi bir sosyal medya yönetim aracı ile, optimum etkileşim için yayınınızı önceden görsel olarak planlayabilirsiniz.

5. Hedef kitlenizle etkileşim kurun.

Instagram sosyal bir platformdur ve takipçilerinizi ve hedef kitlenizi gerçekten büyütmenin tek yolu kitlenizle etkileşim kurmaktır. Hedef kitlenizle etkileşim kurmak, yorumlara ve özel mesajlara yanıt vermeyi içerir. Ancak, takipçilerinizin yayınlarını da beğenmeli ve bunlara yorum yapmalısınız.

Instagram Pazarlama Hakkında Bilmeniz Gereken İpuçları

Sosyal medya pazarlaması size çok hızlı kazanç sağlamaz. Bunun yerine, iyi bir strateji ve hesaplanmış eylemlerle ustalaşabileceğiniz uzun bir oyundur. Bu Instagram pazarlama ipuçlarını kullanarak daha hızlı büyüme sağlarsınız.

1. Her yorumla meşgul olun.

Bir kişi yorum yaptığında, Instagram'a markanızın alakalı ve takipçilerinizin akışlarında görünmeye değer olduğunu bildirir. Ancak Instagram kullanıcılarının yorumlarına yanıt vermek, hayranlara logonuzun arkasında bir insan olduğunu gösteriyor.

Dahası, yorumlara yanıt vermek, konuşmanın devam etmesine yardımcı olur ve başkalarını da katılmaya teşvik eder.

2. Her taktiği geliştirin ve öğrenin.

Özellikle başlangıçta denediğiniz her şey işe yaramayacaktır. Ancak sürekli olarak rekabetinizi gözden geçirerek ve Instagram ve web sitesi analizlerinizden içgörüler geliştirerek, neyin işe yaradığını öğrenebilirsiniz. Çeşitli Instagram başlıklarını, hashtag'lerini ve gönderi formatlarını test ederek başlayın.

Özetle

Instagram hakkında öğrenilecek çok şey olmasına rağmen, hatırlanması gereken en önemli şey tutarlılık, etkileşim ve stratejik harekete geçme şekliniz olmasıdır. Güzel içerik yayınlamak, estetik açıdan hoş bir yayın oluşturur. Ancak, daha özel Instagram Hikayeleri ile kişisel yönünüzü gösterirken, reklamlar yeni insanlara ulaşmanıza yardımcı olur.

Düzenli bir gönderi temposu geliştirdiğinizde ve takipçilerinizi memnun ettiğinizde, onlar içeriğinizin daha fazlasını paylaşacak, yeni ürünler keşfedecek ve markanızla alışveriş yapmaktan keyif alacak.