2021’de Satabileceğiniz 7 Ürün ve Pazarlama Fikirleri

Bu listede, yeni iş fikirlerini keşfetmenize yardımcı olacak (umarız!) 2021 için trend olan ürünleri bulacaksınız. Belki de mevcut e-ticaret sitenize ekleyebileceğiniz harika bir ürün için fikir edinebilirsiniz. Her niş ürün farklı bir kitle için tasarlandığından, yeni müşterilere ulaşmak için ilgili pazarlama ipuçlarını da paylaşıyoruz.

2021’de Satabileceğiniz 7 Ürün ve Pazarlama Fikirleri

E-ticarette başarılı olmak için üç şeye ihtiyacınız var: Talep edilen ürünler, bunları pazarlama becerileri ve başarılı olma dürtüsü.

Zaten kazananın zihniyetine sahipsiniz - sürekli öğreniyor, araştırıyor ve başarıya hazırlanıyorsunuz. Ancak bazen satılacak popüler ürünleri bulmak zor olabilir. Bu nedenle, trend olan yeni ürün fikirlerini ortaya çıkarmanıza yardımcı olmak için bu listeyi hazırladık.

2021'de satabileceğiniz bazı ürünler:

  1. Paspas
  2. Saklama kapları
  3. Mutfak havluları
  4. Bisiklet seleleri
  5. Oyuncak mutfaklar ve oyun yemekleri
  6. Araba halısı ve paspası
  7. Kitaplıklar ve raflar
  8. Geçici dövmeler

1. Paspas satmak

Küresel sipariş büyümesi (Yıllık): %147,8
Bu ürünü satan küresel mağazalarda büyüme (YOY): %91,7

Birçok ev dekor ürünü gibi, paspaslar da salgın sırasında e-ticarette olarak en çok satan ürünlerden biri haline geldi. Ne kadar çok insan evde kalırsa, eve çeki düzen vermeye ve rahat bir atmosfer yaratmaya o kadar meyillidirler. Paspas, ortalama kilimden daha serttir ve insanların, kirleri evlerinden uzak tutmasına yardımcı olur.

Yakın tarihli bir piyasa tahminine göre, şık, modaya uygun ve rahat paspaslara yüksek talep var. Paspas ayrıca kullanım, uzunluk, malzeme ve son kullanıma göre satılabilir. Örneğin, endüstriyel şirketlere 150 cm kauçuk paspaslar veya çiftlik evi tarzındaki bir eve uyan doğal hindistan cevizi dekoratif paspaslar satabilirsiniz.

Global Anahtar Kelimelere göre, en çok yapılan paspas aramaları:

Paspas: 18.100  / ay

Ticari olmayan paspas alıcıları, işlevden çok estetiğe odaklanır. Bu, onları niş pazarlara girmek için harika kılar. Yeni alıcıları çekmek için Google Alışveriş reklamlarını ve Facebook reklamlarını kullanarak bir tıklama başına ödeme reklam kampanyası yürütebilirsiniz.

Ev eşyaları uzun süre trend olmaya devam edebileceğinden, nişinizin etrafında bir marka oluşturabilir ve ürün sayfalarınızı Google'da sıralanacak ve organik trafik getirecek şekilde optimize edebilirsiniz. Paspasları mağazanızdaki diğer trend ürünlerle bir araya getirebilir veya yüksek niyetli alıcıları hedeflemek ve anında satışları artırmak için sosyal medyadaki satıcılarla ortak olabilirsiniz.

2. Saklama kabı satmak

Küresel sipariş büyümesi (Yıllık): %276,2
Bu ürünü satan küresel mağazalarda büyüme (YOY):%115.64

Son zamanlarda ortaya çıkan son trend ürünlerden biri, ev tipi saklama kaplarıdır. Ev eşyaları kategorisindeki diğer trend ürünlere benzer şekilde, son zamanlardaki evden çalışma trendi nedeniyle büyük olasılıkla bir artış görüyoruz. Saklama kapları, insanların mevsimlik ürünleri veya kıyafetleri düzenlemelerine yardımcı olur. Eşyaları sakladığınız stile ve odaya bağlı olarak veya yiyecek ve malzemeleri saklamak için ev dekoru olarak da kullanılabilirler.

"Saklama kapları" arama terimi ayda 5.400 arama üretiyor, ilgili terimler "yiyecek saklama kapları" ayda 100 arama getiriyor ve "saklama kutuları" ayda 9.900  arama üretiyor ve bu e-ticaret başlamak için karlı bir iş olabileceğini destekliyor. . Ayrıca satılabilecek birçok saklama kabı türü vardır, bu da ürün grubunuzu genişletirken size birçok yeni ürün fırsatı sunar.

Ne tür kaplar satmak istediğinizi (kumaş, metal, küpler, plastik, özel tasarım, kapaklı kutular, yiyecek kapları vb.) Daraltarak başlayın ve ardından ürününüzü popüler ev organizasyonu ve dekor bloglarında tanıtın. Onlara çevrimiçi olarak ulaşabilir ve toparlanan makalelerden web sitenizdeki ürünlere tekrar bağlantı vermelerini isteyebilirsiniz. (İnsanların sitenize bir reklamdan ziyade harici bir blog gönderisiyle geldiklerinde satın alma olasılığı daha yüksektir.) Ardından, satış yapmak için ürünü görüntüleyen ancak satın almayan kişilere yeniden hedefleme reklamları çalıştırın.

Diğer bir seçenek, yeni ürünleri kitlelerine tanıtmaya yardımcı olmak için iç mimarlarla ortaklık veya işbirliği yapmaktır. Bir ürün önerisi güvenilir bir kaynaktan gelirse, alışveriş yapanların satın alma olasılığı daha yüksektir.

3. Mutfak havluları satmak

Küresel sipariş büyümesi (Yıllık): %192.1
Bu ürünü satan küresel mağazalarda büyüme (Yıllık): %109,7

Mutfak havluları 2020'nin son yarısında muazzam bir büyüme kaydetti ve yeni trend yakında bitecek gibi görünmüyor. Son raporlara göre, küresel mutfak havlusu pazarının 2026 yılına kadar 20,9 milyar dolarlık bir değere ulaşması bekleniyor. Bu, kaçırmak istemeyeceğiniz trend bir ürün. İnsanlar temizlik, ellerini kurulamak, sıcak kapları tutmak ve çok daha fazlasını yapmak için mutfak havlularını kullanabilir. Havlular ayrıca son derece dayanıklıdır ve tekrarlanan kullanımlara ve yıkamaya dayanabilir.

“Mutfak havluları” ayda 6.600 kez aratılıyor. Bununla birlikte, hepsi benzer bir demografiyi hedefliyor: daha yüksek gelire sahip daha yaşlı tüketiciler, bu da size benzersiz bir satış fırsatı sunuyor.

Stoksuz satış maliyetleri genellikle mutfak malzemeleri için daha düşüktür, bu da büyük perakendecilere göre daha az ücret alabileceğiniz anlamına gelir. Mutfak havlusu gibi ürünlere fazla harcamak istemeyen daha genç, niş kitleleri hedefleyebilirsiniz.

Bez mutfak havluları tercih edilen ürün olsa da araştırmalar, insanların daha çok el örgüsü ve tığ işi havlulara yöneldiğini gösteriyor. Ayrıca, daha yumuşak ve daha emici olan daha yeni teknolojilere sahip havluları da benimsiyorlar. Önlükler, servis altlıkları, masa örtüleri ve daha fazlası gibi diğer mutfak gereçleriyle birlikte mutfak havlularını daha fazla satabilirsiniz.

Mutfak havlusu gibi ürünleri sosyal medya üzerinden online olarak pazarlayabilirsiniz. Alakalı kampanyalar yürüterek hem daha büyük hem de daha genç kitleleri hedefleyebilirsiniz. Örneğin, ebeveynlerinin evinden yeni taşınmış üniversite öğrencilerini hedeflemek. Sosyal medyadaki başarınız, her segmentle nasıl bağlantı kurduğunuza ve alıcıları çekmek için ilginç içerikler oluşturmanıza bağlıdır.

Mutfak havlularınızın faydalarını göstermek için video içerik oluşturabilirsiniz. Dökülenleri temizlemenin yanı sıra onlar için diğer yaratıcı kullanımları gösterin. Yeni havluları ve en çok satan ürünleri tanıtmak için sezonluk hediyeler de düzenleyebilirsiniz. İlgi alanlarına ve alışveriş alışkanlıklarına göre müşterileri bulmak için davranışsal hedeflemeyi kullanabileceğinizden, ücretli reklamlar için en iyi seçeneğiniz Facebook olacaktır.

 

4. Bisiklet selesi satmak

Küresel sipariş büyümesi (Yıllık): %115,4
Bu ürünü satan küresel mağazalarda büyüme (YOY): %76

Bisikletlerin stokta kalmadığı 2020 yazını hatırlıyor musunuz? Açıkça görülüyor ki, insanlar yeni bir ulaşım yöntemi arıyor çünkü bu listedeki bir sonraki trend olan ürün bisiklet seleleri.

Bisiklet seleleri, bisikletçilerin sürüşünde önemli bir rol oynar. Rahat bir yolculukla sefil bir yolculuk arasındaki fark olabilir ve hatta yanlış bir şekilde bisiklete oturursanız yaralanmalara neden olabilirler. Mükemmel bisiklet koltuğu, anatomisine, sürüş stiline, deneyimine ve disiplinine bağlı olarak kişiden kişiye farklılık gösterir. İnsanların en iyi seleyi bulmalarına yardımcı olmak, çevrimiçi bir bisiklet mağazası için kazançlı bir ürün olabilir.

"Bisiklet seleleri" terimi için arama hacmi ayda 110  arama alıyor. İnsanlar ayrıca “rahat bisiklet seleleri", "dağ bisikleti seleleri" ve "yol bisikleti seleleri" gibi daha spesifik türler arıyor. Bu terimler, satış yapmak için çeşitli sele türlerinin kapsamlı bir envanterini satabileceğinizi gösterir.

Bu ürünü pazarlamak için, reklamları, dağ bisikleti veya yol bisikleti gibi çeşitli müşteri gruplarına hedefleyebilirsiniz. Bisiklet koltuklarınızın bisikletçilerin sorunlarını nasıl çözdüğünü göstermek için videolar oluşturun. 

5. Araba halısı ve paspas satmak

Küresel sipariş büyümesi (Yıllık): %106,7
Bu ürünü satan küresel mağazalarda büyüme (YOY): %85,6

Bu ürün trendi, özelleştirilmiş otomotiv iç mekanlarına olan talep arttıkça popüler olmaya devam ediyor. Otomotiv döşeme pazarı 2019'da 7,63 milyar dolar değerindeydi ve 2025'e kadar yıllık %6,5 artması bekleniyor.

Aylık 5.400 “araba paspası” araması, sektörün popülerliğini kanıtlıyor. “Araba halısı” (1.900 /ay) için yeni arama ilgisi ortaya çıkıyor.

Araba halıları ve paspaslar gibi en çok satan ürünleri pazarlarken, hedef pazarınızı gerçekten anlamak istersiniz. Örneğin, bir müşteri dışarıdaysa, zeminlerini korumak için büyük olasılıkla dayanıklı, kauçuk bir paspas isteyecektir. Büyük spor hayranları iseler, markalı bir araba halısı harika bir satın alma isteği getirecektir.

Ürünleri birkaç şekilde tanıtabilirsiniz:

Kurulum videoları ve canlı aksiyon ipuçları oluşturun.
Bir araba blogu oluşturun.
Bir araba yapımına veya araba gösterilerine sponsor olun.
Bir fiyat eşleştirme garantisi sunun.
Başka bir otomotiv şirketi ile çapraz tanıtım yapın.
Web sitenize trafik göndermek ve yıl boyunca satışları artırmak için Facebook reklamlarını keşfetmek isteyebilirsiniz. Ürün yelpazenizi genişletmek istiyorsanız, bir ürün tedarik uygulamasını kullanarak satmak için kolayca yeni otomobil giyim aksesuarları bulabilirsiniz.

6. Kitaplık ve raf satmak

Küresel sipariş büyümesi (Yıllık): %106,7
Bu ürünü satan küresel mağazalarda büyüme (YOY): %80,6

Son aylarda kitaplıklar ve raflar için satışlarda artan bir trend var. İnsanlar evde daha fazla zaman geçiriyor ve yaşam alanlarını güzelleştirmek istiyor.

"Kitaplık" terimi ayda 246.00 arama üretir ve "ahşap kitaplık" gibi ilgili anahtar kelimeler ayda 12.100 aramaya ulaşır.


Kitaplık ve rafları pazarlamak için, ürünlerinize geri bağlantılar içeren iç tasarım ipuçları ve püf noktaları içeren bir blog oluşturabilirsiniz. Ardından, Facebook veya Google'daki blog trafiğiniz için yeniden hedefleme reklamları çalıştırın.

"Kitaplık" gibi yüksek amaçlı anahtar kelimeler için Google Alışveriş reklamları yayınlamak isteyebilirsiniz. Reklamları yayınlarken, ne istediklerini zaten bilen müşterileri çekmek için ürün açıklamanıza göre "masif ahşap kitaplıklar" veya "meşe kitaplıklar" gibi daha uzun anahtar kelimeleri hedeflemeyi test edin. Önlerinde görünürseniz, e-ticaret mağazanızdan satın alma olasılıkları artar.

7. Geçici dövmeler

Küresel sipariş büyümesi (Yıllık): %26,9
Bu ürünü satan küresel mağazalarda büyüme (YOY): %93,4

Geçici dövmeler, cildinize kısa süreli uygulayabileceğiniz dekoratif görüntülerdir. Birçok dövme dükkânını kapatan koronavirüs salgınıyla insanlar yeni bir sanat formu olarak gerçekçi kına benzeri mürekkebe yöneliyor.

Genç nesil bu kültürel değişimi dövmelere doğru yönlendiriyor - artık ünlüler, yönetmenler, müzisyenler ve sanatçılar için moda bir varlık haline geliyorlar. Geçici dövmeler, insanlara ömür boyu taahhüt olmaksızın dövmelerin tarzlarına nasıl uyduğunu görme şansı veriyor.

“Geçici dövmeler” terimi ayda 27.100 arama üretir. 

Geçici dövmelerinizi en çok satanlara dönüştürmek istiyorsanız, bu trend ürünü Instagram, TikTok ve Pinterest'te pazarlayın. Satışları artırmak için farklı müşteri gruplarına farklı sosyal reklamlar yayınlayabilirsiniz.

Potansiyel müşteriler için farklı dövmeler ve modaya uygun tasarımlar için ilham panoları oluşturmak için Pinterest'i kullanabilirsiniz.

Instagram'da gönderiler yayınlamaya odaklanın.

Satış yapma zamanı

Bunlar, 2021'de satılacak trend ürünlerden bazıları, ancak ne satacağınıza karar verirken seçebileceğiniz çok daha fazla ürün var. Ürün trendlerini bulmak denklemin sadece bir kısmıdır. Gerçek sır, onları nasıl pazarlayacağımızı bulmaktır.