OpenCart Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

OpenCart, çevrimiçi mağazacılık için kullanılan PHP tabanlı ve aynı zamanda açık kaynaklı bir e-ticaret altyapısıdır. İyi ve işlevsel bir e-ticaret mağazasına sahip olmak için ihtiyacınız olan tüm önemli özellikleri sunan eksiksiz bir sistemdir. OpenCart ile ilgili merak ettikleriniz için okumaya devam edin.

OpenCart Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

Açık kaynaklı bir e-ticaret altyapısı olan OpenCart, herkes tarafından ücretsiz olarak kullanılabilir ve dahası, gerekli gördüğünüz takdirde çeşitli eklentiler, modüller ekleyebilir ve çevrimiçi mağazacılık deneyiminizi artırabilirsiniz. Elbette burada bitmiyor, ücretsiz ömür boyu destek ve yazılım güncellemeleri de alırsınız.

Bünyesinde barındırdığı 13.000'den fazla tema ve modül ile oldukça geniş bir portföye sahip olan OpenCart pazarı, işinizi başlatmak, geliştirmek ve büyütmek için ihtiyaç duyduğunuz tüm temel özelliklere erişim sağlayabileceğiniz bir tercih.

OpenCart’ı Kimler Kullanmalı?

OpenCart, e-ticaretin her alanında faaliyet gösteren işletmeler tarafından kullanılabilir. Elbette web tasarımcısı bilginiz eksikse veya e-ticaret altyapılarıyla ilgili tüm ayrıntıları bilmiyorsanız, başlangıç aşamasında profesyonel yardıma ihtiyaç duymanız olasıdır. Ancak endişelenmeden önce iki kez düşünün deriz, çünkü OpenCart'ı ve yönetici panelini kullanmayı öğrenmek oldukça kolaydır.
Bu platform, sınırlı bütçeye sahip küçük ve orta ölçekli işletmeler için eşsiz bir tercihtir. Bununla birlikte, işlerinizi hızla büyütmek istiyorsanız ihtiyaç duyacağınız tüm özelliklere sahiptir.

OpenCart'ın Genel Özellikleri

OpenCart, çevrimiçi mağazanıza seviye atlatabilecek birçok özellik sunar. Mevcut özelliklerin dışında, ek özellikler ve işlevler eklemek istiyorsanız, özel geliştirmelere olanak tanıyan bazı modüllere ihtiyacınız olacaktır. Dilerseniz OpenCart'ın bazı temel özelliklerine bir göz atalım.

 1. İstediğiniz sayıda ürün, kategori ve alt kategori ekleyebilirsiniz.
 2. Tek bir yönetici panelinden birden fazla mağazayı yönetebilir ve kolaylıkla işletebilirsiniz.
 3. OpenCart, bilgilerinizi güvende tutmak için geri yükleme ve yedekleme araçlarına sahiptir.
 4. Birden çok dili ve para birimini destekler.
 5. Diğerlerinin yanı sıra satış raporlarını, görüntülenen ürünlerin raporlarını ve satın alma raporlarını kolayca görüntüleyebilirsiniz.
 6. Tüm popüler arama motorları OpenCart sayfalarını destekler.
 7. Kategori ve ürün meta etiketlerinizi özelleştirebilirsiniz.
 8. 20’nin üzerinde ödeme ve 8’den fazla nakliye yöntemi sunar.
 9. PCI uyumlu bir platformdur.
 10. İndirim kuponlarını sabit oran veya yüzdeye göre uygulama imkanı sunar.
 11. Müşterilerin kayıt olmadan ödeme yapmasına da olanak tanır.

OpenCart'ın Faydaları

Düşük Maliyet

OpenCart'ın açık kaynak kodlu olması, platformun tamamen ücretsiz olduğu anlamına gelir. Kısacası bu platformu kurmanın ve kullanmanın hiçbir maliyeti yoktur. Ufak teknik bilgilere sahip olmadan da, güvenilir bir web tasarım ajansıyla anlaşarak ve düşük maliyetle sağlam bir e-ticaret web sitesine sahip olmanız mümkündür. OpenCart devamlı olarak herhangi bir geliştirme çalışması gerektirmediğinden ötürü işletme maliyetleri de oldukça düşüktür. Bu, OpenCart'ı sınırlı bir bütçeyle çalışan küçük ve orta ölçekli işletmeler için mükemmel bir altyapı haline getirir.

Çok Sayıda Özellik

OpenCart altyapısının sunduğu işlevsellik onu diğer e-ticaret altyapılarından ayıran en önemli etmen. Halihazırda çeşitli özelliklere sahip olursunuz ve istediğiniz takdirde ek özellikleri de kolayca edinebilirsiniz. Varsayılan olarak 20'den fazla ödeme ağı yöntemi bulunur ve buna ek olarak OpenCart’ın gelişmiş raporlama sistemi ile birlikte stok, sipariş ve kategorilerin son durumunu takip edebilecek, çevrimiçi mağazanız üzerindeki hakimiyetinizi maksimum düzeye çıkaracaksınız.

Tek Bir Yönetici Paneliyle Birden Çok Mağazayı Yönetmek!

OpenCart ile birden çok mağazayı yönetmek çok kolay. Tüm online mağazalarınızı tek bir yönetici paneli altında idare edebilirsiniz. Daha da ötesi, farklı ülkelerde bulunan mağazalarınızın bile varsayılan dil, para birimi ve vergi oranlarını kolaylıkla yerelleştirebilirsiniz. Üstelik tüm farklı mağazalarınız için tek bir envanter oluşturmanız da mümkün.

Çevrimiçi Mağazanız Üzerinde Tam Hakimiyet

Kontrol edilebilirliğin kolay olması ve esneklik, bir e-ticaret sitesinin en önemli bileşenleridir. Bu, çevrimiçi mağazanızı başarıyla yönetmenize ve çalıştırmanıza yardımcı olur. OpenCart, her iki açıdan da başarılı bir şekilde öne çıkıyor. Müşteri potansiyelinizi artırabileceğiniz, onlara çeşitli avantajlar (indirimler gibi) sunabileceğiniz ve bu yolla işinizi büyütebileceğiniz çok sayıda farklı işleve erişmenizi sağlar.

SEO Dostu Bir Platform

OpenCart, arama motoru dostu bir platformdur. Hedef anahtar kelimeleriniz için ürünlerinizin yanı sıra kategorileri optimize edebilir ve tüm popüler arama motorlarının en üst sıralarında bulunma şansınızı artırabilirsiniz.

Ek olarak blog modülleriyle, spesifik, özgün yazılar üreterek belli anahtar kelimelerde üst sıralara çıkabilir; bu sayede web sitenize gelen trafiği artırabilirsiniz. Unutmayın, ne kadar trafik alırsanız müşteri potansiyeliniz o ölçüde artacaktır!

OpenCart Vs Diğer E-Ticaret Platformları

E-ticaret platformları söz konusu olduğunda, OpenCart’ın diğerlerinden eksik kalan hiçbir yanı yoktur, aksine hepsini dize getiren bir çok özelliğe sahiptir. Popüler e-ticaret altyapılarına göz gezdirecek olursak, WooCommerce, Shopify, Magento ve Joomla gibi ön plana çıkan platformları görüyoruz. Bunlardan WooCommerce, Joomla ve Magento, OpenCart gibi açık kaynaklı platformlardır. Ek olarak Joomla ve Magento da OpenCart gibi PHP tabanlıdır.

Shopify, tescilli bir yazılımdır ve sınırlı özelliklere sahip olsa da belli bir kullanıcı kitlesi mevcuttur. Magento ve Joomla çok karmaşık birer yapıya sahiptir ve çok ciddi bütçeli mağazalar için tercih edilir. Bununla birlikte, OpenCart çok daha kolay bir kullanıma sahip olmasıyla ön plana çıkan bir programdır ve özellikle de e-ticaret sektörüne yeni başlayanlar ve küçük işletmeler için oldukça idealdir.

OpenCart piyasada en çok WooCommerce ile kıyaslanır, ancak aralarında çok ciddi farklar bulunan bu iki platformu detaylı şekilde karşılaştırdığımız yazımızı da okuyabilirsiniz.

OpenCart Mağazanız İçin Bir Web Tasarım Ajansıyla Çalışmak

Web tasarımıyla ilgili ayrıntılı bilgileriniz olmadığı sürece, kurmak istediğiniz çevrimiçi mağazanızı oluşturması için bir web tasarım ajansı kiralamak oldukça iyi bir seçenek olacaktır. Siz de bu sırada vaktinizi, gerçekten ilgilenmeniz gereken şeylere harcama şansı yakalarsınız. 

Çünkü, en basit tabirle söyleyecek olursak, ziyaretçilerinizi etkileyecek bir web sitesine ihtiyacınız var ve bunu en iyi şekilde yapmak için bir uzman desteği almanız gerekebilir. Profesyoneller karşılaşabileceğiniz olası sorunları nasıl çözeceklerini bilirler.

Dahası, bir web tasarım ajansı, OpenCart platformunun özelliklerini ve inceliklerini ele alma konusunda uzmanlığa sahiptir. Örneğin, OpenCart bir PHP dilidir ve bu yazılım dilini bilen bir web tasarım uzmanı, çevrimiçi mağazanızı kurmanızda size yardımcı olabilir, kullanım konusunda size tüyolar verebilir ve bilmeniz gereken ufak ayrıntıları öğrenmenizi sağlayabilir.