OpenCart İle E-Ticaretin Temelleri

OpenCart, çevrimiçi bir e-ticaret mağazası oluşturmak, stoklarınızı yönetmek ve siparişleri işlemek için çeşitli modüller ve araçlar sunan, deyim yerindeyse “hepsi bir arada” bir e-ticaret altyapısıdır.

OpenCart İle E-Ticaretin Temelleri

Opencart, açık kaynak kodludur ve böylece isteğinize göre çeşitli eklentilerle birlikte özgürce geliştirmeniz mümkündür. Ücretsiz olmasının yanı sıra, yazılım kurulu olduğu sürece teknik destek ve güncellemeler gibi temel erişimlere de sahip olursunuz.

Kapsamlı özelleştirmeler yapmak için biraz kodlama bilgisi gerektirebilirken, ek olarak bir web sitesi kurma, hosting işleri ve benzer teknik konularda bir miktar bilgiye sahip olmanız gerekir. Elbette tüm bu ayrıntılarla kendiniz uğraşmayıp, cüzi bir miktar karşılığında bir web tasarım ajansıyla anlaşmanız da mümkün.

Opencart’ın Genel Özellikleri

OpenCart modüler bir sistem olarak tasarlanmıştır ve temel özelliklerin bulunduğu kapsamlı bir setle başlangıç yaparsınız; daha sonra dilediğiniz takdirde 13.000'den fazla ek modül arasından size uygun olanları seçip çevrimiçi mağazanızı özelleştirebilirsiniz.

Mağazanızın sahip olacağı temel özellikleri maddeler halinde listeleyecek olursak:

 1. Sunduğunuz ürünlerin sayısında sınır yoktur.
 2. Oluşturduğunuz ürün kategorilerinin ve alt kategorilerin sayılarında herhangi bir sınır yoktur.
 3. Tek bir yönetici panelinden birden fazla mağazayı (her biri farklı temalara sahip olabilir!) yönetme olanağı sunar.
 4. Müşteri sadakatini sağlayabilmek ve kalıcı müşterilerinizi artırmak için bir ödül / puan sistemi.
 5. Çevrimiçi mağazanıza birden fazla yetkili atama imkanı.
 6. İndirim ve kupon tanımlama gibi özellikler.
 7. Ürünleri derecelendirme ve yorum ekleme özelliği.
 8. 40 dil ve birden çok para birimi desteği.
 9. 20 farklı ödeme yöntemi (makalemizin ilerleyen bölümlerinde ayrıntılı şekilde bahsedeceğiz)
 10. Hem "Misafir" (kayıt gerekmez) hem de "Kayıtlı kullanıcı" olarak alışveriş olanağı.
 11. Büyük kargo şirketleriyle entegrasyon.
 12. Yerleşik satış raporu, görüntülenen ürünler ve satın alınan ürünlerin ayrıntılı raporu.

Elbette bu liste yalnızca kurulumla birlikte gelen özelliklerle sınırlı. Dilediğiniz takdirde 13.000'den fazla modülü içerisinde barındıran çok sayıda modül satın alabilirsiniz. Bunlardan en popülerleri:

 • E-posta doğrulama modülleri.
 • İlgili ürünlerin, en çok satanların, yeni ürünlerin, üreticiye göre listeleme ve daha fazlasının “otomatik listesini oluşturma” eklentileri.
 • Müşterilerin ürünleri ve fiyatları yan yana karşılaştırabilmesini sağlayan çeşitli modüller.
 • Müşterilerin satın aldıkları ürünün fotoğraflarını yüklemelerine olanak tanıyan bazı modüller.
 • Kategori vitrini, iç SEO, blog, site hızlandırma ve SMS eklentisi gibi çeşitli modüller.

Temel modülleri biraz daha yakından inceleyelim.

OpenCart'a Genel Bakış

Modern Yönetici Paneli

OpenCart'ı ana makinenize kurma engelini aştığınızda (bu aşamayı bir web tasarım ajansına da yaptırabilirsiniz), aslında kullanımı oldukça kolaydır. Diğer e-ticaret altyapılarında bulacağınıza gayet benzer ve modern bir yönetici paneli mevcuttur.

Yönetici sayfasında, ürünlerinizi yönetmek, çeşitli uzantılar yüklemek, yeni şablonlar belirlemek, satışları ve müşteri gruplarını izlemek ve hatta pazarlama kampanyaları yürütmek gibi tüm temel işlevlerinizi rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Ek olarak oldukça sezgiseldir ve pratik bir kullanıma sahiptir.

Çoklu Yönetici Rolleri Belirleme

Şirketinizde birden fazla yetkili varsa, her bir kişi için belirli roller ve izinler belirleyebilirsiniz, belli departmandaki yetkililerin yalnızca kendileriyle ilgili alanı yönetebilmesi gibi ek özelliklerden de faydalanmanız mümkün.

Tek Panelden Birden Fazla Mağazayı Yönetin

Birden fazla mağaza işletiyorsanız bunların tümünü, aynı yönetici panelinden yönetebilirsiniz. Farklı mağazalarda listelenecek ürünleri seçebilir, farklı temalar kullanabilir ve her bir mağazanın özelliklerini “spesifik olarak” belirleyebilirsiniz.

Kategoriler

OpenCart, başlangıç aşaması için oldukça fazla özelliği size sunuyor. Bunlardan biri de mağazanızdaki her ürün için benzersiz özellikler ekleyebilecek ve boyutları, renkleri, uzunlukları, yükseklikleri ve daha fazlasını ayarlayabileceğiniz kategori seçenekleridir.

Ayrıca sınırsız ürün kategorileri ve alt kategoriler oluşturabilir, sınırsız sayıda ürün ekleyebilir, dijital ürünler satabilir, ürünler hakkında incelemeler, yorumlar ve puanlamalar yapabilecekleri düzenlemeler yapabilirsiniz.

İndirimler, Kuponlar ve Teşvik İmkanları

Mağazanıza olan ilgiyi artırmak ve daha fazla kişinin alışveriş yapmasını sağlamak için indirimler, özel ürünler ve kuponlar da oluşturabilirsiniz. Bunun dışında belli bir puanlama sistemi getirerek, devamlı alışveriş yapan müşterilerinizi ödüllendirebilirsiniz.

Entegrasyonlar

Belli başlı kuruluşların, satış tutarının belirli bir yüzdesi karşılığında ürünlerinizi tanıtmasına olanak tanıyan entegrasyonlar yapmanız mümkündür. 

Ödeme Seçenekleri

20’yi aşkın ödeme seçeneğiyle birlikte gelen OpenCart, dilerseniz çeşitli modüller ekleyerek edinebileceğiniz 900 ödeme yöntemini daha destekler.

OpenCart aracılığıyla sunulan en popüler 10 ödeme seçeneği aşağıdaki gibidir:

 1. PayPal
 2. Amazon Pay
 3. PayPoint
 4. LIQPAY
 5. Paymate
 6. Card Connect
 7. Free Checkout
 8. eWAY Payment
 9. Square
 10. Skrill

Türkiye için ise:

 1. Iyzico
 2. Paytr

ve diğer kuruluşların sanal poslarından faydalanabilirsiniz.

Ayrıca ürünleri abonelik temelinde satmayı planlıyorsanız, fiyat, süre ve ödeme döngülerine göre yinelenen ödemeler ayarlayabilirsiniz.

Müşteri Deneyimi

Müşterileriniz için mükemmel bir alışveriş deneyimi sunmak, bir e-ticaret sitesi sahibi olarak temel amaçlarınızdan biri olmalıdır. Bunu yapmanın yollarından biri de filtreler kullanmaktır. OpenCart, kenar çubuğunuza bir filtre bölümü eklemenizi sağlar, böylece müşterileriniz ürünlerinizi belirli özelliklere göre sıralayabilir ve kolaylıkla aradıkları ürünleri bulabilir.

Birden fazla para birimi ile de satış yapmanız mümkün. Döviz kurları otomatik olarak güncellenerek ürünlerinizi dünya çapında bir kitleye satmanızı kolaylaştırır.

Son olarak, mağazanızı 40'tan fazla farklı dilde kullanabilir ve bu sayede daha büyük bir müşteri kitlesine hitap edebilirsiniz. Dil dönüştürücüleri, Yunanca, Japonca, Çince ve hatta İbranice / Arapça gibi dilleri bile kolayca çevirebilir.

Kargo Entegrasyonu

En popüler kargo şirketleriyle entegre olan sistemi sayesinde, müşterilerinize diledikleri kargo şirketiyle alışveriş yapma olanağı sağlayabilirsiniz. Ayrıca Türkiye ve dünyadaki birçok kargo şirketini destekleyen özel modüller mevcut

Mobil Uyumluluk

Başarılı bir e-ticaret mağazası işletmek istiyorsanız, mağazanızın mobil cihazlarda ve tabletlerde nasıl göründüğü ve nasıl performans verdiği de oldukça önemli bir yere sahip.

Varsayılan olarak OpenCart mobil uyumludur, bu nedenle mağazanız her türlü cihazdan oldukça şık görünecektir. Varsayılan temalar dışında ek olarak satın alabileceğiniz temaların da birçoğu mobil uyumludur, ancak satın almadan önce mobilde nasıl göründüklerini kontrol etmenizde fayda var.

Seo Özellikleri

Arama motorlarında yüksek sıralarda yer almak istiyorsanız, OpenCart bu konuda da size yardımcı olacaktır. İç SEO çalışmaları ile başlık, meta açıklamaları belirleme ve anahtar kelimeleri düzenleyerek üst sıralarda yer alabilirsiniz.

Ayrıca, SEO çalışmalarınızın verimini artıracak ek modülleri satın almanız da mümkün.