OpenCart İle İlgili Bilinmesi Gereken 5 Şey

OpenCart, işletme sahibi olarak çevrimiçi mağazanızın herhangi bir zorluk yaşamadan kendini idare etmesine ve zamanla yükselmesine olanak tanıyan açık kaynak kodlu bir e-ticaret altyapısıdır. OpenCart'ı bir e-ticaret platformu olarak sağladığı çok sayıda avantaj, işletme sahipleri için aranan kan niteliğinde. Bu e-ticaret altyapısı hakkında bilinmesi gerekenlerden oluşan, tam 5 maddelik bir listeyle karşınızdayız:

OpenCart İle İlgili Bilinmesi Gereken 5 Şey

Günümüzde artan kiralar ve personel maliyetleri ile sebebiyle fiziksel işletmeler, sürekli olarak e-ticarete yöneliyor. OpenCart gibi e-ticaret platformlarının açık kaynak kodlu doğaları, işletmelerin çevrimiçi satış dünyasını benimsemeleri için oldukça geçerli (ve aynı zamanda kazançlı!) bir nedendir. Kaliteli bir e-ticaret platformu kullanarak işletmeler kolayca büyüyebilir ve yeni müşteriler kazanabilir. OpenCart dışında Joomla, Woocommerce ve Magento gibi birçok e-ticaret platformu da mevcut.

1. OpenCart, Maliyet Bilincine Sahip İşletmeler İçin Harika Bir Tercihtir

Maliyetlerinizi kontrol altında tutmak istiyorsanız, e-ticaret platformu olarak kesinlikle OpenCart'ı seçmelisiniz. Her şeyden önce, herhangi bir özel teknik bilgi gerektirmeden ürünlerinizi OpenCart mağazasına entegre etmek oldukça kolaydır. Platform, “indirme ücretleri” veya “güncelleme ücretleri” gibi herhangi bir ek ücrete tabi değildir.

OpenCart, fazladan hiçbir şey ödemenizi şart koşmadan mükemmel bir müşteri desteği sağlar. Ek olarak, OpenCart ile bir e-ticaret işletmesi yürütmek için mağaza sahipleri tarafından yalnızca bir sunucu, bir SSL sertifikası ve bir alan adı gibi temel harcamalar gereklidir. Tek istisnalar bazı ek modüllerdir çünkü bazı modüller ücretsiz olarak listelenirken, bazıları da çeşitli fiyatlarla karşımıza çıkarlar. Ancak ek ücretler ödemeye gerek duymadan da sağlıklı bir çalışma yürütmeniz gayet mümkündür. 

2. OpenCart, İşletmenin İhtiyaçlarına Bağlı Olarak Özel Alışveriş Deneyimlerine Olanak Tanır

Temel OpenCart platformuna kaydolduktan sonra, mevcut olan uzantıların yardımıyla çeşitli özellikleri anında ekleyebilirsiniz. OpenCart’ın sunduğu ek özellikleri inceleyebilir ve kendi e-ticaret mağazanız için en uygun uzantıları seçebilirsiniz.

OpenCart bünyesinde bulunan temalar ve modüller oldukça fazla. Dahası, OpenCart pazarında kullanılan eklentilerin çoğu spesifik olarak “e-ticaret mağazası” için tasarlandığı için mağazanızın ihtiyaç duyduğu tüm özellikleri içerirler. 

Sahip olduğunuz çevrimiçi mağaza ve ek uzantılar sayesinde ürün listelemeleri, raporlar, çeşitli nakliye yöntemleri ve ödeme seçenekleri açısından ciddi bir çeşitlilik sunar. OpenCart ile herhangi bir sınırlama olmaksızın hayallerinizdeki çevrimiçi bir e-ticaret mağazasını kolaylıkla oluşturabilirsiniz.

3. OpenCart Yalnızca E-ticaret Merkezli Kullanılır

OpenCart, PHP temelinde geliştirilmiştir ve işletme sahipleri için oldukça basit ve işlevsel bir kontrol paneline sahiptir. Platform, tamamen e-ticaret odaklı geliştirilen işlevleriyle işletmenizin üretkenliğini ciddi ölçüde artırır. Bu sebeple sorunsuz işleyen bir çevrimiçi mağaza oluşturmak, müşteri sadakatini artıracak ve birçok müşterinizin bir sonraki alışverişinde de sizi tercih etmesini sağlayacaktır. 

OpenCart, e-ticaret sitenizin modülleri ve temaları sayesinde farklı işletme merkezli işlevleri birleştirmesine olanak tanırken, bir yandan çevrimiçi vitrin tasarımları için hazır temalar sunar ve 40’ı aşkın dili destekleyebilir. İşletmelere uluslararası işlemlerde yardımcı olan birden fazla para birimi desteğini henüz söylemedik bile. Sınırsız ürün teşhirleri, yedeklemeler, dijital satış desteği, e-mağaza filtreleri, gönderi hesaplayıcısı, takip sistemi ve çeşitli ödeme yöntemleri gibi özellikler, tam anlamıyla işleyen bir mağaza oluşturmanıza katkıda bulunur.

OpenCart platformunun sunduğu işlevsel özellikler, onu e-ticaret ilgilileri arasında oldukça popüler hale getiriyor. Bu nedenle günümüzde çoğu işletme, e-mağazalarının dönüşüm ve satış hacmini en yüksek seviyeye çıkarmak için OpenCart’ı tercih ediyor. Kurulumu ve kullanımı oldukça kolay olsa da, kurulum işlemlerini sizin yerinize yapması için bir güvenilir web tasarım şirketiyle anlaşmanız da mümkün.

4. OpenCart SEO Dostudur

Türkçeye “arama motoru optimizasyonu” olarak çevrilen SEO, bir e-mağazanın başarıya giden sihirli iksiri gibidir. Üzerine çalıştığınız sektör ne olursa olsun, her çevrimiçi işletme, arama motorlarındaki sıralamalarını geliştirmek için çeşitli SEO çalışmaları yapabilir. Bir e-ticaret platformu olan OpenCart, e-mağazanızın arama motorlarındaki sıralamasını yükselten güçlü SEO özellikleriyle donanmış tam teşekküllü bir altyapıdır.

SEO optimizasyonlu olduğundan, OpenCart ile oluşturduğunuz e-mağazanın tüm sayfaları arama motorlarında indeks alırlar. Platform, çevrimiçi mağazanızın site içi SEO'su için gereken eklentileri seçmenize olanak tanırken, ek olarak SEO çalışmalarınızın verimini artıracak modülleri almanıza olanak tanır. Ayrıca blog modülleri kullanarak özgün (ve SEO uyumlu) makaleler üreterek arama motorlarında yükselmek de sizin elinizde. 

5. OpenCart, İşletmeler İçin Oldukça İşlevsel Satış Raporları Sunar

Öngörülü bir işletme, doğru bir gelecek planı oluşturmak için satış rakamlarını devamlı olarak kontrol etmelidir. Çevrimiçi işletmeler söz konusu olduğunda satış işlevlerini ve diğer etkinlikleri takip etmek daha da önemli hale gelir. Halihazırda Opencart e-ticaret platformu, günlük, haftalık ve aylık bazda gerçekleşen toplam satışları listeleyen satış raporları sunar. Ayrıca e-mağazanızdaki ürünlerin performansını gösteren ürün görüntüleme raporlarını da inceleyebilirsiniz.

Mağazanızda en çok ziyaret edilen ürünlerin hangileri olduğunu belirleyebilir, bu ürünlerin satışlarını artırmak için çeşitli stratejiler geliştirebilirsiniz. Bunun dışında, her ürünün satışları ve toplu satışlar hakkında size ayrıntılar veren raporları görebilirsiniz. Bu rapor oluşturma araçları OpenCart yönetici panelinde yer alır ve kullanımı oldukça pratiktir.

OpenCart hakkında oldukça ön plana çıkan bilgileri derlediğimiz bu 5 maddenin, platformun her türlü işletmeye ne gibi etkisi olabileceğini açık bir şekilde gösterdiğini umuyoruz. OpenCart, küçük ve orta ölçekli işletmeleriniz için oldukça uygun maliyetli olmasının dışında, aynı zamanda gelecekte işletmenizi genişletebilmeniz için kolayca ölçeklenebilir işletme merkezli çözümler sunar. Gerisi sizin yaratıcılığınız ve ticari düşüncenize kalmış!