OpenCart Kurulumu: Adım Adım Manuel Kurulum Rehberi

OpenCart’ın ne olduğunu, işlevlerini ve sağladığı bazı avantajları kısa ve öz anlatmaya çalıştık, dilerseniz oldukça basit olan kurulumunu öğrenelim.

OpenCart Kurulumu: Adım Adım Manuel Kurulum Rehberi

Adım Adım OpenCart: Kurulumu, Türkçeleştirme ve TL Para Birimi

OpenCart’tan daha önce bahsetmiştik, ancak kısa bir hatırlatma yapmamızın mahsuru olmadığını umuyoruz. OpenCart, e-ticaret sektöründe yıllardır hizmet veren ve kullanım avantajlarıyla dikkat çeken, PHP tabanlı ve ücretsiz bir e-ticaret altyapısıdır. Geliştirilebilir bir altyapıya sahip olma sebebi ise açık kaynak kodlu olmasından kaynaklı.

Çeşit çeşit eklentiler, farklı temalar ve kullanıcısını memnun eden arayüzü ile oldukça iyi bir çevrimiçi mağaza deneyimi yaşatan OpenCart, ek olarak sınırsız sayıda ürün girişine ve bunları kategorize etmenize olanak tanır.

Pazarlama, kargo ve ödeme yönetim modülleri, müşterilerinizin eşsiz bir alışveriş keyfi yaşamasını sağlarken, sahip olacağınız SSL sertifikası da birçok bankanın sanal poslarını kullanmanıza olanak sağlar. 

OpenCart Kurulum Adımları

Öncelikle bir hosting hizmetine ve aktif bir domaine sahip olmanız gerektiğini söylemiş miydik?

OpenCart Kurulum Dosyalarını İndirelim

OpenCart’ın resmi web sitesine buradan giderek en son sürüme ait kurulum dosyalarını indiriyor, ardından zip formunda inecek olan dosyaları uygun bir klasöre çıkarıyoruz. Sonrasında upload klasörünün içerisindeki “config-dist.php” ismindeki belgeyi  “config.php”, ek olarak “admin/config-dist.php” ismindeki belgeyi de "admin/config.php” şeklinde yeniden isimlendiriyoruz.

Bir Veritabanı Oluşturalım

Hosting hesabınıza giriş yapın ve OpenCart kurulum dosyalarınızı, “public_html” klasörüne kopyala / yapıştır yapın..

“siteismi.com/cpanel” veya “siteismi.com:2082” ile Cpanel’e bağlanıyoruz ve “veri tabanı oluştur” seçeneğine giriyoruz. Burada oluşturduğumuz veritabanına bir isim veriyor, kullanıcı adı ve parola belirlemesi yapıyoruz. Ek olarak kullanıcı yetkilerini de bu aşamada tanımlıyoruz. Web sitene ekleyeceğin veriler bu veri tabanında olacak, ekleme, silme ve güncelleme işlemlerini esnek bir şekilde uygulayabilmek adına tüm ayrıcalıklara onay vermemizi isteyen kutucuğu işaretliyoruz.

Veritabanı oluşturma işlemini tamamladık, sırada web sitemizi yapılandırma aşaması var.

Web Sitemizi Yapılandırıyoruz

Devamında URL kısmına “siteismi.com/install” yazarak web sitemizin yapılandırma aşamasına başlıyoruz. Ekranda beliren lisans anlaşmasına onay verip devam etmeden önce, php eklentileri ve izinlerin durumlarını kontrol ediyoruz. Herhangi bir sorunla karşı karşıya değilsek “devam et” butonuna basarak diğer adıma geçiyoruz.

Website yönetim paneli ve aynı zamanda veritabanı için belirlediğimiz ismi, kullanıcı adı ve şifre bilgilerini (2. aşamada belirlemiştik) forma eksiksiz şekilde giriyoruz, formdaki sırasıyla aşağıdaki gibi dolduruyoruz:

  1. Veritabanı sürücüsü (DB Driver): MySQLi
  2. Sunucu Adı (Host Name): localhost
  3. Veritabanı Kullanıcı Adı (Username): Veritabanı kurulumunda belirlediğimiz kullanıcı adı
  4. Veritabanı Şifresi: Veritabanı kurulumunda belirlediğimiz şifre
  5. Database: Veritabanı için belirlediğimiz isim
  6. Port: 3306
  7. Prefix: Bu kutucuğu boş bırakıyoruz
  8. Geriye kalan 3 kutucuğa ise OpenCart altyapınızın yönetim paneli için kullanıcı adımızı, şifremizi ve ek olarak e posta adresimizi belirliyoruz.
  9. Tüm kutucukları eksiksiz ve tarif edildiği şekilde doldurduğumuzdan emin olmak için son bir kontrol yapıyoruz, emin olduğumuzda da “devam et” butonuna tıklayarak kurulum aşamasını tamamlıyoruz.

Kurulumu Tamamladık!

Kurulum ile ilgili tüm gereklilikleri yerine getirdik, artık “siteninismi.com/admin” yazarak yönetici paneline girebiliriz. Bir önceki aşamada belirlediğimiz panel kullanıcı adı ve şifremizi yazarak girişimizi yapıyoruz.

OpenCart Site Arayüzünü ve Yönetim Panelini Nasıl Türkçeleştireceğim?

Türkçeleştirme

Web sitemizi önceki aşamalarda eksiksiz bir şekilde kurmuştuk. Şimdi ise site arayüzümüzü ve yönetim panelimizi “tamamen türkçe” kullanmak istiyoruz, ne yapmalıyız?
Öncelikle bu linkten türkçe dil dosyalarını indiriyoruz. Dosyaları olduğu gibi OpenCart’ı kurduğumuz ana dizine yüklüyoruz.

Sonrasında sitemizin yönetim paneline giriş yapıyoruz ve sırasıyla system (sistem) > localisation (yerelleştirme) > language (diller) seçeneklerine tıklayarak ilerliyoruz.

Önümüze çıkan formu da aşağıda belirtildiği gibi dolduruyoruz ve kaydediyoruz.

Language Name Türkçe
Code tr-tr
Locale tr_TR.UTF-8,tr_TR,tr-tr,turkish
Status Enable
Sort order Türkçenin hangi sırada görülmesini istiyorsak onu seçiyoruz. Örneğin, Türkçe ilk sırada olsun istiyorsak: 1

 

Türkçe Dilini “Varsayılan” Yapma

Sırada Türkçe dilini “varsayılan” yapmak kaldı, system > settings yaparak ayarlar kısmına gidiyoruz. Burada store language (mağazanın varsayılan dili) ve administration language (admin panelinin varsayılan dili) butonlarının hemen karşısındaki kutucuktan “türkçe” yi seçiyoruz ve kaydediyoruz. 

Mağaza ve admin panelimizin varsayılan dili de artık Türkçe.

TL Para Birimini Nasıl Eklerim?

Elbette işlemlerimizi genellikle TL üzerinden yapacağımız için, haliyle TL para birimini web sitemize entegre etmek ve bu şekilde kullanmak isteyeceğiz. Sırasıyla sistem > yerelleştirme > para birimleri adımlarını takip ederek ilerliyor ve halihazırda eklenmiş olan para birimlerini görüyoruz.

Yeni bir para birimi eklemek için artı (+) sembolüne tıklayarak aşağıdaki ayarları formda yerine yazıyoruz: 

Para Birimi Adı Türk Lirası
Kodu TRY
Sol Sembol Boş bırakın
Sağ Sembol TL
Basamak Ayırıcı 2
Değeri 1.000000
Durumu Açık

 

Para birimlerimiz arasına TL’yi eklemeyi de tamamladık, ayarlardan para birimimizi “TL” olarak seçiyoruz ve bu aşamayı da bitiriyoruz.

Artık tam anlamıyla Türkçe dilini ve TL para birimini kullanabildiğimiz, OpenCart altyapısı ayrıcalığıyla kullandığımız çevrimiçi mağazamız kullanıma hazır. Gerisi müşteri memnuniyeti ve sadakatini kazanmak için göstereceğimiz özveride saklı, bol kazançlarımız olsun!