Opencart Seo ve E-ticaret Seo: Bu Hataları Yapmayın!

Deneyimlerimize dayanarak OpenCart için, dolayısıyla e-ticaret için seo tekniklerini ele aldık. Bu yazıda SEO çalışmalarınızda nelere dikkat etmeniz gerekeceğini bulabilirsiniz. Herkese iyi okumalar.

Opencart Seo ve E-ticaret Seo: Bu Hataları Yapmayın!

Seo üzerine saatlerce konuşulabilecek bir konu. Ancak bazı detaylarda popüler hatalar yapıldığını fark ettiğimizden, en çok yapılan hatalara değineceğim. Site dışı seo çalışmasına başka bir konuda yer vereceğim. Mevcut web siteniz üzerinde neler yapabileceğinizi mümkün olduğunca sizler için özetlemeye çalışacağım. 

Ele alacağımız konular:

 1. Teknik seo çalışmasını nasıl yaparız?
 2. Sitemizi nasıl hızlandırabiliriz?
 3. Nasıl daha iyi bir arayüz oluşturabiliriz?
 4. Nasıl daha iyi kullanıcı deneyimi yaratabiliriz?

Teknik Seo Çalışmasını Nasıl Yaparız?

Teknik SEO, arama motoru örümceklerinin işlerini yapmasına ve sitenizi düzgün bir şekilde dizine eklemesine olanak tanıyan etkinlikler için kullanılan bir terimdir. 

Teknik SEO, Meta-etiketlerden site güvenliğine kadar bir sitenin mimarisindeki optimizasyonları ifade eder. Site içi SEO ise, sitenizin ön ucunda bulunan ve içerik biçimlendirme, resim optimizasyonu ve iç bağlantı uygulamaları dahil olmak üzere arama sıralamasını iyileştiren her şeyi ifade eder.

Hataları Tespit Edin

Başlamanın hızlı bir yolu, mevcut site hatalarını bulmak ve gidermektir. Bu hataları gidermek, herhangi bir teknik SEO projesinde gerekli ilk adımdır. Hataları tespit etmek için Google’un ücretsiz sunduğu araç Google Search Console’lu düzenli takip ederk Google Arama'daki performansınızı iyileştin. Google Search Console’a https://search.google.com/search-console/ adresinden erişebilirsiniz.

Zengin Sonuçlardan Yararlanın.

Zengin sonuçlar, Google sayfalarında standart mavi bağlantıdan daha fazla içerikle gösterilen deneyimlerdir. Zengin sonuçlar bant, resim veya diğer metin harici öğelerden oluşabilir. 

Ürünlerin zengin sonuçlar (Rich Snippets) uyumlu olduğundan emin olun. Bu mikro veriler Google örümceklerinin sayfayı daha iyi anlamasına yardımcı olur. Ayrıca arama sorgularında meta başlık ve meta açıklama dışında yorum, fiyat ve resim bilgilerini de gösterir. 

 https://search.google.com/test/rich-results?hl=tr adresinden zengin sonuçlar testi yapabilirsiniz.

Meta Başlık, Meta Açıklama ve Seo Url Oluşturun.

Meta başlık ve meta açıklamalar, arama sorgularında gösterilen sonuçlardır. Kullanıcılar bu sonuçlara göre web sitenize gitmeye veya gitmeyeye karar verirler. 

Eğer yüzlerce ürününüz varsa otomatik meta başlık, meta açıklama ve seo url üreten eklenti kullanabilirsiniz. Meta başlık ve açıklamaların oluşmasında anlamlı verilerden faydalanın. Meta başlık için ürün ismini kullanın, meta açıklamaları için yine Google Ads Anahtar Kelime Planlayıcısından yararlanarak anlamlı açıklamalar oluşturun ve mesajlar verin. 

Örneğin, [Marka]  [Model] [Kategori] en uygun fiyatlarla siteismi.com’da! olabilir. Çıktısı” Iphone 7 Plus Telefon Kapakları en uygun fiyatlarla siteismi.com’da!” olacaktır. 

Ürünlerinize göre en uygun meta açıklamasına karar verin. Bu yapı ile hem hataların önüne geçer hem de fazla sayıda ürün için kolayca meta açıklamalar oluşturabilirsiniz.

Site Mimarisi

Site mimarisi, bilgilerin bir web sitesinde nasıl yapılandırıldığını gösterir; Ürünlerin nasıl kategorize edildiği veya sitenin diğer sayfaları arasında gezinmek için kullanılan yollardır. Web sitesi mimarisi, hem kullanıcıların hem de arama motoru tarayıcılarının sitede nasıl gezindiğiyle ilgilidir.

OpenCart veya herhangi bir e-ticaret sitesinde karşılaştığımız en büyük hataların site mimarisi alanında yaşandığını söyleyebilirim. İyi organize edilmemiş sitelerde aranılan ürün bulmak bulmak neredeyse imkansız.

Site Mimarisini Nasıl Düzenleyebilirsiniz?

Her şeyden önce önünüze bir kağıt kalem alın. 

Ne tür ürünler sattığınızı ve bu ürünlerin en anlamlı biçimde nasıl kategorize edebileceği tasarlayın. 

Örneğin, Kitaplıklar > Masif Kitaplıklar gibi kategorileri daha anlamlı hale getirin. Karmaşadan uzak durmaya çalışın. 

Karmaşayı basitleştirmek bu adımın püf noktası. Yukarıdaki örnekten devam edersek, eğer kitaplık satma konusunda bir mağazanız varsa veya bu konuda tecrübeleriniz varsa sezgisel olarak bunu yapabilirsiniz. Yine de Google Ads’ten Anahtar Kelime Planlayıcıya giderek en çok aranılan alt kategorilerinizi tespit etmeye çalışın. Google Ads, Google reklam acıdır. Geçmiş metrikleri incelemek için reklam vermeseniz de kullabilirsiniz. 

Kullanıcılar web sitenizin tümünü okumayacaklardır ancak onlar için anlam ifade eden söz öbeğini, sadece göz ile sayfayı taradıklarında daha hızlı görürler. Aynı zamanda Kitaplıklar kategorisinden aradıkları ürünle anlamlı alt kategoriye ilerlerler. 

Ürün başlıklarını basitçe okunabilecek biçimde dizayn edin. 

Örneğin, telefon kapakları satıyor olun. Ürün resimlerinin en uygun yerinde, ait olduğu marka ve modele dair bilgiler verin. Veya ürün kataloğunun belli bir alanında bunu belirtmek için alanlar oluşturun. Ürün isimlerini “Iphone 7 Plus Siyah Kapak…” gibi oluşturabilirsiniz. Ürün isimlerini oluştururken en önemliden daha az önemliye doğru ilerleyin. Örneğimizde Marka > Model > Renk olarak ilerledik. Ürün isimlerini nasıl organize edeceğinize karar verin. 

Anasayfada gereksiz bilgilerden uzak durun. 

Anasayfa web sitemizin başlangıç sayfası olduğundan, diğer sayfalara giden yolculuğu anlamlı ve basit tutun. Web sitesini oluşturan parçaları sadece sizin için uygunsa kullanın. 

Büyük bir mesajınız yoksa slayt alanını kullanmayın. Slayt, geniş bir alan kapladığından mesajınızın bu denli önemli değilse kullanmayın. Sayfa bölümlerinde genel ifadelerden kaçının. 

Örneğin, slayt alanında “kredi kartı ile ödeme” gibi bir mesajı vermeyin. Bir e-ticaret için kredi kartı ile ödeme zaten beklenilen bir durumdur. Bunun yerine, eğer müşterileriniz eski telefonlarını verip yenisini indirimli alabileceği bir olanak sunuyorsanız bunu slayt alanında vurgulayabilirsiniz. Sadece firmanıza özgü durumlara değinin. 

Kategorileri zengin tutun.

Kategeri sayfaları, ürünler arasındaki ilişkilerin benzer ve zengin olduğu sayfalardır. E-Ticaret için seo tekniklerinde fazla sayıda ürün olan kategori sayfalarının, az ürün olan kategori sayfalarına göre güçlü olduğu bilinir. Opencart yönetici panelinden kategori ürün sayısı 20 olarak varsayılan gelir. Bunu arttırarak  başlayabilirsiniz. Böylece her bir sayfada daha fazla ürün sergilenir.

Kategori sayfalarında 500 kelimeden oluşan h2 ve h3 etiketlerinin olduğu, benzer aramaları destekleyen anlamlı yazılar yazabilirsiniz. Örneğin, Iphone 6 kategorisi için h2: Iphone 6 fiyatları olan veya ilişkili başka söz öbeklerine yer verebilirsiniz. 

Özetle

Sayfalarınızı size özel organize edin, genel bilgiler için alanları kullanmaktan kaçının. Her bir pikselin önemli olduğunu unutmayın, web sitenizdeki alanları çok iyi değerlendirin. 

Sitemizi Nasıl Hızlandırabiliriz?

Tarayıcı önbelleğinden yararlanın.

Kaynak türü için önbellek zaman dilimini ayarlamak üzere ExpiresByType ve sıkıştırmak için Gzip kullanın. 

Aşağıdaki kodu ana dizindeki .htaccess dosyasının en altına yapıştırdığınızda ExpiresByType ve Gzip aktif olur.

ExpiresActive On

    ## CSS ve JS dosyalarının son kullanım tarihi: İstekten 1 hafta sonra

    ExpiresByType text/css "now plus 1 week"

    ExpiresByType application/javascript "now plus 1 week"

    ExpiresByType application/x-javascript "now plus 1 week"

    ## Görüntü dosyalarının son kullanım tarihi:  İstekten 1 ay sonra

    ExpiresByType image/bmp "now plus 1 month"

    ExpiresByType image/gif "now plus 1 month"

    ExpiresByType image/jpeg "now plus 1 month"

    ExpiresByType image/jp2 "now plus 1 month"

    ExpiresByType image/pipeg "now plus 1 month"

    ExpiresByType image/png "now plus 1 month"

    ExpiresByType image/svg+xml "now plus 1 month"

    ExpiresByType image/tiff "now plus 1 month"

    ExpiresByType image/x-icon "now plus 1 month"

    ExpiresByType image/ico "now plus 1 month"

    ExpiresByType image/icon "now plus 1 month"

    ExpiresByType text/ico "now plus 1 month"

    ExpiresByType application/ico "now plus 1 month"

    ExpiresByType image/vnd.wap.wbmp "now plus 1 month"

    ## Font dosyalarının son kullanım tarihi:  İstekten 1 hafta sonra

    ExpiresByType application/x-font-ttf "now plus 1 week"

    ExpiresByType application/x-font-opentype "now plus 1 week"

    ExpiresByType application/x-font-woff "now plus 1 week"

    ExpiresByType font/woff2 "now plus 1 week"

    ExpiresByType image/svg+xml "now plus 1 week"

    ## Video dosyalarının son kullanım tarihi: İstekten 1 ay sonra

    ExpiresByType application/x-shockwave-flash "now plus 1 month"

    ExpiresByType x-world/x-vrml "now plus 1 month"

    ExpiresByType video/x-msvideo "now plus 1 month"

    ExpiresByType video/mpeg "now plus 1 month"

    ExpiresByType video/mp4 "now plus 1 month"

    ExpiresByType video/quicktime "now plus 1 month"

    ExpiresByType video/x-la-asf "now plus 1 month"

    ExpiresByType video/x-ms-asf "now plus 1 month"

mod_gzip_on Yes

    mod_gzip_dechunk Yes

    mod_gzip_item_include file .(html?|txt|css|js|php)$

    mod_gzip_item_include handler ^cgi-script$

    mod_gzip_item_include mime ^text/.*

    mod_gzip_item_include mime ^application/x-javascript.*

    mod_gzip_item_exclude mime ^image/.*

    mod_gzip_item_exclude rspheader ^Content-Encoding:.*gzip.*

 

Resimleri Optimize Edin.

Resimlerin optimize edilmesini 2 alt maddeye ayırabiliriz. Resimlerin sıkıştırılması ve kapladıkları alan ile uyumu. 

Opencart yüklediğiniz resimleri admin panelden ayarladığınız boyutlara göre yeniden boyutlandırarak yayınlar. 

Örneğin, Kategori sayfası için resimlerin boyutlarını ayarlarken; kategori sayfasında resmin hangi boyutlarda görüneceğini arayüzden kontrol edin. Bunu resmin üzerine tıklayarak > öğeyi denetle veya incele yaparak kontrol edebilirsiniz. Eğer resim alanı 250 pikselden daha geniş yayınlanamıyorsa (Resimle ilgili bölümün genişliği kadar), resimlerin oluşturulmasını 250 piksel olarak ayarlayın. Kaynakta resim 500 piksel olsa da 250 piksel alanda gösterilecektir. Böylece resim boyutlarından tasarruf edersiniz.


Hızlı bir tema seçin.

Kullanacağınız premium temalar, satış kaygısından dolayı farklı amaçlarla üretilmiş olabilir. Çok fonksiyonlu temalar beraberinde büyük boyutlu JavaScript dosyalar getirir. Eğer web siteniz tema kaynaklı yavaşsa, temanızı değiştirin. Site Mimarisini Nasıl Düzenleyebilirsiniz? bölümünde değindiğimiz metodları uygulayarak Default tema ile bile bu temalardan daha fazla satış yakalarsınız. Unutmayın müşteriniz sadece ürünlerle ilgilenirler. Sizin yapmanız gereken iyi bir kullanıcı deneyimi yaratmaktır. Ayrıca bizim hazırladığımız temayı, opencart tema sayfasından inceleyebilirsiniz. 

Eklentilerinizi kontrol edin.

Mümkün olduğunca az eklenti ile web sitenizi yapılandırmaya çalışın. Eklenti beraberinde JavaScript dosyası getirebilir veya veritabanı sorguları yavaş olabilir. Ne kadar çok eklenti o kadar çok problem olabilir.  

Hızlı bir hosting seçimi yapın.

Web sitenizdeki yavaşlık sunucu kaynaklı olabilir. Bunun için daha iyi bir hosting firması ile çalışabilirsiniz. Hosting firmaları ile iletişime geçin ve onlara hangi özelliklerde hosting sunduklarını sorun. Bu araştırmanıza göre en iyi sonuca karar verin. 

Genel olarak site hızlandırmak için bu 4 maddeyi uygulayabilirsiniz. Eğer hala yavaş ise başka sorunlar olabilir. Bunun için profesyonel destek almak bir çözüm üretir. 

Nasıl daha iyi bir arayüz oluşturabilir ve kullanıcı deneyimi yaratabiliriz?

Kullanıcı tasarımı ve kullanıcı deneyimi üzerine saatlerce konuşacağımız bir konu. Bu konuda kullandığınız tema başlı başına esas faktör. Arayüz ve kullanıcı deneyimini iyileştirmek için yukarıdaki Site Mimarisi başlığını inceleyerek başlayın. Web sitesi tasarımınızdaki tipografiye, butonlara ve kapladıkları alanları inceleyin. Kullanıcıların bir sonraki adımı hakkında tahminler yürütün ve bunu kolaylaştırmak için iyileştirmeler yapın.  

Bir başka yazıda bu konuya detaylarıyla ele alacağım ancak temel olarak aşağıdakileri uygulayın:

 1. Arama butonunun erişebilir yerde olmasını sağlayın.
 2. Arama sonuçlarının neler olduğunu kontrol edin. Bunları iyileştirin.
 3. Ürünün sepete eklenmesiyle başlayan süreci, ödeme alınmasına kadarki yolculuğu gözden geçirin. 
 4. Web sitenizi tüm cihazlarla uyumlu hale getirin.
 5. Beyaz alanları kullanmaktan kaçınmayın.
 6. Sayfada sadece tek bir vurgu olsun. Örneğin sayfadaki Sepete Ekle butonu belirgin tek buton olsun. Aynı renkte veya büyüklükte başka butonlar olmasından kaçının.
 7. Ürün başlığı gibi önemli alanlar diğer metinlerden kolaylıkla ayırt edilebilsin. Eğer fiyat konusunda piyasaya göre avantajlarınız var ise fiyat alanını bu doğrultuda vurgulayabilirsiniz. 

Özetle

Seo üzerine saatlerce konuşulabilecek ve başka alanlarla ilişkili bir konu. Aslına bakarsanız tüm bunlar yapbozun bir parçası gibi bir bütünü oluşturduklarını söyleyebiliriz. Bu yüzden her bir parçanın bütüne uygun olduğuna özen gösterin.