OpenCart vs Shopify: İşletmeniz İçin Hangisi Daha İyi

Makalemizde sizlere OpenCart ve Shopify’ın detaylı bir karşılaştırmasını yapacağız, bu sayede kendiniz için hangisinin daha uygun olduğuna karar vermeniz kolaylaşacaktır. Tüm ayrıntılar için okumaya devam edin.

OpenCart vs Shopify: İşletmeniz İçin Hangisi Daha İyi

OpenCart mı yoksa Shopify mı? Gelin detaylı bir karşılaştırmasını yapalım ve kararımızı verelim! OpenCart, açık kaynak kodlu bir e-ticaret platformları söz konusu olduğunda en iyi altyapılardan biridir. Shopify ise hazır web sitesi oluşturucuları arasında en üst sırada yer alır. İşletmeniz için doğru olanı seçmek zor olabilir çünkü her platformun kendine has zayıf ve güçlü yanları vardır, hepsi farklı avantajlarıyla ön plana çıkar.

OpenCart ve Shopify nedir?

OpenCart ve Shopify temelde farklı birer e-ticaret platformudur..

OpenCart gibi açık kaynaklı e-ticaret altyapıları, kullanıcıların kaynak koduna özgürce erişmesini ve çeşitli geliştirmeler yapabilmelerini sağlar. Sonuç olarak, web sitenizin her bir bölmesini tamamen kontrol edebilir, mağazanızın tasarımı veya işlevselliği üzerinde sınırsız özelleştirme olanağına sahip olursunuz. Bununla birlikte OpenCart gibi e-ticaret altyapıları, belirli bir düzeyde teknik bilgi ve kodlama becerisi gerektirir. Ancak bir web tasarım uzmanının desteğiyle kolayca çözmeniz mümkündür.

Öte yandan Shopify, daha hazır bir mağaza deneyimine sahiptir ve ek olarak abonelik almanızı gerektiren bir altyapıdır. Kullanıcılar, teknoloji bilgisine ihtiyaç duymadan sadece birkaç tıklamayla kolayca yeni bir sayfa oluşturabilseler de, özel kod tabanı nedeniyle web sitenizde herhangi bir ayarlama yapmanız OpenCart’a nispeten zor olacaktır.

Ücretsiz bir açık kaynak kodlu e-ticaret platformu olan OpenCart, küçük ve orta ölçekli işletmeler için çok uygundur. Elbette büyük işletmeler de kullanabilir. OpenCart, kapsamlı ve kullanıcı dostu arayüzünün yanı sıra çoklu mağazalarının yönetim paneli ile de ön plana çıkar. Ayrıca, tüm özel ihtiyaçlarınıza uyan benzersiz bir mağaza oluşturmanıza olanak tanıyan geniş bir eklenti yelpazesine sahiptir.

Shopify da yüzbinlerce aktif kullanıcısıyla önde gelen çevrimiçi mağaza altyapılarından biridir. Platform, küçükten büyüğe her çeşit işletme için optimize edilmiştir. Kullanım kolaylığı ile ön plana çıkar ve kullanıcılara, kapsamlı SEO ve pazarlama özelliklerinin yanı sıra çeşitli işlevlere sahip mağazacılık deneyimi sunar.

OpenCart vs Shopify: Ayrıntılı Karşılaştırma

Fiyat

Açık kaynak kodlu yapısı sayesinde OpenCart'ı indirmek ve kurmak ücretsizdir. Bununla birlikte, barındırma, alan adı, ek uzantılar ve bir SSL sertifikası gibi eksiksiz bir mağaza çalışması için gereken bazı ek maliyetleri karşılamanız gerekir. Ancak her ay devamlı olarak ödemeniz gereken bir ücret söz konusu değildir.

Öte yandan Shopify, kullanıcılara Shopify basic (29 dolar), Shopify (79 dolar) ve Advanced Shopify (299 dolar) dahil olmak üzere birçok fiyatlandırma planı sunar . Ayrıca, yıllık bir plana kaydolursanız tüm Shopify paketlerinde %10 veya iki yıllığına kaydolursanız %20 tasarruf edebilirsiniz. Ayrıca bu 4 planla ilgili alan adı veya işlem ücretleri gibi bazı ek ücretler de olacaktır.

Seçim: Shopify devamlı olarak ödeme yapmanızı gerektiren bir e-ticaret platformudur. OpenCart’ın kurulumu ise bedavadır ve eklentileri düşündüğünüzde Shopify'dan çok daha ucuzdur, ancak yine de bazı temel masrafları ödemeniz (tek seferlik ödeme şeklinde) gerekecektir.

Kullanım Kolaylığı

OpenCart ve Shopify arasındaki kullanım kolaylığı söz konusu olduğunda en büyük gereklilik teknik becerilerdir. Shopify ile mağazanızı oluşturmak ve yönetmek için bir kod bilgisine ihtiyacınız yoktur. E-posta, adres, mağaza adı gibi bazı bilgilerinizi sağlayarak yeni Shopify mağazanızı oluşturabilirsiniz.

Sıfırdan temel bir OpenCart mağazası kurmak ise bir miktar kodlama becerisi gerektirir. Temel olarak, şu dört aşamayı takip edeceksiniz:

  1. Yeni bir alan adı ve sunucu (hosting) hizmeti satın almak.
  2. Açık kaynak yönetimi kullanarak bir veritabanı oluşturun.
  3. OpenCart'ı yükleyin.
  4. Mağazanızın kurulumunu tamamlayın. (Detaylı Anlatımını Sizler İçin Yazımızda Anlattık)

Sezgisel ve kullanışlı arayüzü sayesinde sitenizde istediğiniz ölçüde değişiklikler yapabilir ve üstün bir mağazacılık deneyimi yaşayabilirsiniz.

Seçim: Maliyet gibi etmenleri göz ardı edecek olursak Shopify’ın kurulum ve kullanımı daha kolay görünebilir. OpenCart’ın kurulum aşaması biraz daha uzun olsa da bir yazılımcı desteğiyle (veya kurulum yazımızı okuyarak) rahatlıkla çevrimiçi satış platformunuzu kurabilirsiniz. OpenCart’ın sunduğu işlevsellik, onu bir adım öne geçiriyor.

SEO

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu), web sitenizin arama motorlarındaki sıralamasını yükseltme işlemidir. Arama sonuç sayfalarında yüksek bir konumda bulunmanın size daha fazla trafik getireceğine ve satışlarınızın artmasına yardımcı olacağına hiç şüphe yok. Bu nedenle, SEO'nuz için sağlıklı bir destek sağlayan bir e-ticaret altyapısı seçmeniz çok önemlidir. SEO açısından avantajlarını inceleyerek Shopify ve OpenCart arasındaki mücadeleye devam edelim.

Shopify'ın birincil amacı, çevrimiçi mağaza sahiplerine hizmet etmektir. Ana odak noktanız e-ticaret ise, Shopify'ın SEO altyapısı e-mağazanız için oldukça iyidir. Meta başlık ve meta açıklamalar gibi temel SEO özelliklerinin size sunar. Böylelikle, bu size daha fazla SEO puanı kazanmanıza ve müşteri deneyimini artırmanıza yardımcı olabilir. Ancak isteğinize göre çeşitli SEO stratejileri geliştirmenize gelecek olursak sınıfta kalır, çünkü açık kaynak kodlu değildir. 

Öte yandan, OpenCart ise tam anlamıyla e-ticaret işlerinizi geliştirmek için oluşturulmuştur. Bu açık kaynak kodlu e-ticaret altyapısı çok sayıda SEO eklentisini kullanmanıza olanak sağlar. Bu modüller sayesinde kullanıcılara meta etiketlerini düzenleme gibi SEO özelliklerini sunar. İşin iyi yanı, OpenCart modüllerini satın alabileceğiniz web sitelerinde bulunan 14.000'den fazla uzantı ile, farklı SEO eklentileri yüklemek, mağazanızın sıralamasını yükseltmek için harika bir çözüm olacaktır.

Seçim: Her iki seçeneğin varsayılan halini düşündüğümüzde Shopify bir adım önde görünse de, ekleyebileceğiniz binlerce modül sayesinde OpenCart çok daha fazla SEO özelliği sunar. Bu sebeple bu aşamanın galibi de OpenCart.

Tema Tasarımı ve Özelleştirme

OpenCart ücretli ve ücretsiz seçenekleri bir araya getirecek olursak yüzlerce farklı tema sunar. Hepsi çekici ve mağazanızın tarzını rahatlıkla yansıtacaktır. OpenCart'ın yönetici paneli büyük bir artıdır, mağaza yöneticisi olarak sadece OpenCart yönetici panelini kullanarak ön mağazanızı özelleştirebilir (belirli ürünlerin konumunu değiştirebilir, kategorileri devre dışı bırakabilir, fiyatları ve açıklamaları düzenleyebilir, afişler yükleyebilirsiniz vb. özellikler).

Shopify tema mağazası ise çevrimiçi mağazanız için kullanabileceğiniz 100 civarı ücretsiz, dikkat çekici ve mobil uyumlu e-ticaret sitesi şablonu içerir.

Şablonunuzu düzenlemenin iki ana yolu vardır. Shopify kullanıcısı olarak, bir kod satırı kullanmadan şablonu (renkler, yazı tipleri veya sosyal medya düğmeleri vb.) kolayca özelleştirebilirsiniz. Tema düzenleyiciye gidebilir ve temanızı doğrudan ön uçta ayarlayabilirsiniz. Tema düzenleyici, içerik eklemek, kaldırmak ve ayarlarınızda değişiklik yapmak için kullanabileceğiniz bir tema önizlemesi ve bir araç çubuğu içerir.

Seçim: Berabere. Konu tema ve özelleştirme olduğunda her iki platform da eşit derecede harika. Shopify tema konusunda ciddi bir esnekliğe sahiptir, OpenCart ise çok daha fazla tema alternatifi ile ön plana çıkar. Her iki seçeneğimiz de farklı yönleriyle ön plana çıktığı için “berabere”.

Modüller ve Eklentiler

Çeşitli modülleri ve araçları kullanmak, mağazanıza büyük bir değer katar. Mağazanızı daha kullanışlı hale getirir ve omzunuzdaki yükün büyük kısmını alır. OpenCart ve Shopify arasında, uygulama ve eklentiler açısından kazanan hangisi olacak? Hadi bulalım!

Shopify, yapısında mevcut olan uygulamaları (3.000'den fazla) ile ünlüdür. Bu uygulamalar yalnızca mağazanıza belirli bir amaca katkıda bulunmakla kalmaz, aynı zamanda başka bir araca (Xero veya Zendesk gibi) bağlanmasını sağlar. Bu geniş uygulama yelpazesi, Shopify'ı güçlü bir e-ticaret platformu yapan önemli etmenlerden yalnızca biridir.

Bu kadar büyük bir uygulama mağazasına sahip olmanın en iyi yanı, mağazanıza işlevsellik eklemek veya diğer araçlarla entegre etmek konusunda birçok seçeneğinizin olmasıdır. Ancak Shopify, yerleşik özelliğinize dahil etmek yerine AMP veya sürükle ve bırak sayfa oluşturucu gibi basit ve popüler işlevler için uygulamalar ve eklentiler sağlama eğilimindedir. Sonuç olarak, bazı özellikler için ekstra ücretler ödemeniz veya üst paketlere geçmeniz gereklidir.

OpenCart ise kendi bünyesindeki eklenti mağazalarında 14.000'den fazla uzantıya (ürün geliştirmeleri, raporlar, kargo ve ödeme yöntemleri gibi…) sahip uygulamalar ve modüller için gerçekten eşsiz bir seçenektir. Ayrıca OpenCart geliştirici toplulukları, mağazanızı düşük bir maliyetle özelleştirmenizi kolaylaştırır.

OpenCart'ın Shopify’a göre bu konudaki en önemli artısı, uzantıların çoğunun e-ticaret için yapılmış olmasıdır. E-mağazanız için OpenCart'ı seçerseniz, bu uygulamaların tümü işinizi doğrudan desteklediği için büyük bir fayda sağlayacaktır. Dahası, kodlama becerinizi uzantılarla birleşen özel alanlar oluşturmak için kullanabilirsiniz. Bu size, güçlü bir web sitesi oluşturmak için sınırsız özelleştirme olanağı sunar.

Seçim: OpenCart, uzantılar söz konusu olduğunda kesinlikle daha iyidir. Genel olarak Opencart'ın eklentileri Shopify'dan daha ucuzdur ve yalnızca mağazanız için daha fazla özellik sunmakla kalmaz, aynı zamanda mağazanızın verimliliğini artırmak için her türlü geliştirmeyi yapmanıza olanak sağlar.

Güvenlik

Shopify veya OpenCart altyapısıyla yönettiğiniz mağazanızın her zaman çeşitli güvenlik riskleriyle karşı karşıya olma ihtimali vardır. Her ihtimale karşılık, web sitenizin saldırılara karşı bilgi sızdırmamak için özel olarak korunmaya ihtiyacı vardır.

OpenCart kullanıcıları, güvenlik söz konusu olduğunda çok çeşitli bir seçenek havuzuna sahiptir. Sahip olacağınız SSL sertifikasının etkin olması kilit role sahiptir. Herhangi bir aracı tarafından verilerinizin çalınmasını engelleyebilir. 

SSL’i Ayarlar → Sunucu → “SSL Kullan” → “Evet”  seçeneklerini tercih ederek etkinleştirebilirsiniz. Ek olarak, güvenlik seviyenizi artırması için bazı ek modüller edinmeniz de güvenlik seviyenizi artıracaktır. OpenCart eklenti mağazasında çok sayıda bulmanız mümkün.

Shopify da size mağazanız, müşterileriniz ve finansınız için birçok güvenlik çözümü sunar. Tamamen temel bir koruma sunuyor olması bir avantaj olarak kabul edilebilir.

Ayrıca Shopify, ödeme işlemlerinin güvenliği için varsayılan olarak Shopify'ın PCI uyumluluğuna sahiptirs. Özellikle kredi kartı işlemleri için üst seviye bir gizlilik yürütür.

Ek olarak sahip olduğu dolandırıcılık koruma sistemi, potansiyel olarak hileli siparişleri işaretler, böylece bunları işlemeden önce gözden geçirebilirsiniz. Bu sayede sipariş sürecinde bunu manuel olarak kontrol edebilirsiniz.

Seçim: Her ikisi de oldukça geniş güvenlik olanakları sağlar. Shopify varsayılan haliyle gayet korunaklı bir deneyim sunarken, OpenCart ise sunduğu yüzlerce güvenlik modülü sayesinde çok yönlü bir koruma sağlar. Çeşitliliğin önemini göz önünde bulundurarak izninizle OpenCart’ı bir adım önde görüyoruz.

Ödeme yöntemi

OpenCart, açık kaynak kodlu bir e-ticaret altyapısı olarak banka havalelerinden çevrimiçi ödeme yöntemlerine kadar çok çok fazla ödeme yöntemi sunar. 2Checkout, PayPal, Amazon Pay, Alipay Pay dahil 36 ödeme yöntemiyle entegredir ve bu alanda tam anlamıyla rakipsizdir... Ek ödeme yöntemleri OpenCart’ın resmi web sitesinden kolayca yüklenebilir.

Shopify ise size temel olarak iki ödeme yöntemi sunar: Shopify Payments ve PayPal gibi seçenekler başı çekerler. Ayrıca, aralarından seçim yapabileceğiniz birçok ödeme yöntemine erişiminiz mümkündür ve kripto para birimleri gibi alternatif ödeme yöntemlerini tercih etmenize olanak tanır. Ancak, işlemlerinizin her biri için ek bir komisyon ücreti alınacaktır, sizce de ciddi bir eksi değil mi?

Seçim: OpenCart, çeşitli ödeme seçenekleri ve komisyon gerektirmeyen ödeme anlayışı sebebiyle bu roundu da kazandı. Shopify ile satışlarınızın her biri için ek işlem ücreti ödemeniz gerekir.

Ve Kazanan… OpenCart!

Bahsettiğimiz iki baskın e-ticaret platformu, Shopify ve OpenCart arasındaki önemli özellikleri ön plana çıkararak her birini analiz ettik. Her platformun kendi doğaları gereği çeşitli avantaj ve dezavantajları bulunur. Büyük ölçüde işletmenizin ihtiyaçlarına bağlıdır.

Shopify, küçükten büyüğe birçok işletmeye uygun bir platformdur. Sahip olduğu çeşitli SEO özellikleri, kullanıcı dostu arayüzü ve güvenlik seviyesi ile hiç de fena değildir. Shopify aradığınız özelliklerin birçoğunu karşılayacaktır.

Ancak OpenCart neredeyse her ölçekteki işletme için uygundur. Size sağladığı sonsuz özelleştirme olanağı, kullanım kolaylığı ve e-ticaret için barındırdığı binlerce uzantı seçeneği ile çok ön plandadır. Gelişmiş bir çevrimiçi mağaza deneyimi arıyorsanız OpenCart “aranan kan” niteliğindedir ve tam anlamıyla bunun için tasarlanmıştır.