OpenCart vs WooCommerce: Neden OpenCart’ı Seçmeliyim?

Çevrimiçi mağazanızın başarısı ve refahı, ürün kalitesi, kolay ödeme imkanı ve kullandığınız altyapının performansına bağlıdır. İşte tam burada karşımıza, her ikisi de açık kaynak kodlu birer e-ticaret altyapısı olan OpenCart ve WooCommerce çıkıyor. Dilerseniz gelin OpenCart ve WooCommerce’in avantaj ve dezavantajlarını, ek olarak bizim neden OpenCart’ı tercih ettiğimizi görelim.

OpenCart vs WooCommerce: Neden OpenCart’ı Seçmeliyim?

E-Ticaret günümüzde hiç olmadığı kadar popüler, pratik alış-satış deneyimi için birçok kişinin tercihi çevrimiçi seçenekler. Müşteri perspektifiyle baktığımızda güvenilir bir alışveriş sitesinden ürün seçmek, bir mağazaya fiziki olarak gitmekten çok daha makul bir seçenektir. Benzer mantıkla bir işletme sahibi için de gerek stok kontrolü, gerekse satış tutarlarının hesabını kolaylıkla tutma konusundaki pratikliği sebebiyle çevrimiçi mağaza sahibi olmak oldukça avantajlıdır.

OpenCart, oldukça pratik kurulumuyla dikkat çeken, ek olarak zaman içinde mağazanızı geliştirebileceğiniz ve çeşitli özellikler ekleyebileceğiniz ücretsiz bir açık kaynak kodlu e-ticaret altyapısıdır.

WooCommerce ise OpenCart’tan birkaç yıl sonra piyasaya sürülen bir WordPress eklentisi olarak karşımıza çıkıyor.

WooCommerce'in popülaritesi hızla artmasına rağmen, OpenCart’ta uzun yıllar verdiği hizmetle kullanıcıların gönlünü fethetmiş durumda. Bu sebeple ikisinden birini tercih etmeden önce daha çok, özel iş ihtiyaçlarınızı ve gereksinimlerinizi hangisinin daha iyi karşıladığını ön planda tutmanız gerekmektedir.

WooCommerce ve OpenCart’ın Karşılaştırması

OpenCart, genellikle herhangi bir web sitesi bulunmayan tüccarlar tarafından tercih edilen açık kaynak kodlu bir e-ticaret altyapısıdır. WooCoomerce ise, bahsettiğimiz üzere halihazırda var olan web sitelerini e-ticaret mağazasına dönüştürmek isteyen WordPress kullanıcıları için oldukça uygun bir seçim.

Panel

OpenCart’ın paneli ürün, stok ve sipariş yönetimi gibi alanlarda oldukça kolay ve işlevsel olması ve ek olarak tamamen e-ticaret için geliştirilmiş olduğu için tüm gerekli standartları rahatlıklar karşılıyor. Woocommerce ise yalnızca bir eklentiden ibaret olduğu için tam anlamıyla beklenen avantajları sağlayamıyor.

Seçim: OpenCart, birçok olanak sağlayan panel yapısı sebebiyle bu konuda öncelikli tercihimiz.  

Kurulum Aşaması

OpenCart mağazasında, şablonunuzu seçmeniz, ürünler eklemeniz ve kolaylıkla satış yapmaya başlayabilmenize olanak sağlayan oldukça basit bir kurulum süreci bulunurken, WooCommerce mağaza kurulumu ile biraz farklı işler. Kurulumdan önce, halihazırda aktif ve WordPress altyapısına sahip bir web sitesine ihtiyacınız vardır. Bu da haliyle kurulum sürecinin uzamasına sebep olan bir etmen.

Seçim: Kurulum sürecinde daha hızlı ve pratik kurulum sunmasından ötürü OpenCart’ı bir adım önde görüyoruz. Ancak bakmamız gereken farklı etmenler de var, devam edelim.

Mağaza Yönetim Süreci

Her iki platform da işletmeniz için gayet yalın ve kullanıcı dostu bir mağaza yönetimi süreci sağlar. OpenCart, tam teşekküllü bir e-ticaret altyapısı olduğundan ötürü sipariş raporu, ürün, kategori ve marka yönetimini oldukça kapsamlı ve gelişmiş bir seviyede. Bu sebeple OpenCart çevrimiçi mağazanız üzerinde tam bir hakimiyete sahip olmanızı sağlar.

WooCommerce ise, WordPress kontrol panelinden mağaza performansını ve istatistiklerini denetleyebileceğiniz çeşitli özelliklere sahiptir. Ancak yalnızca bir eklentiden ibaret olduğu için bazı konularda yetersiz kalabileceğini eklemek isteriz.

Seçim: Mağaza yönetim sürecindeki pratikliği ve ayrıntılı işlemlere olanak sağlayan altyapısı sebebiyle OpenCart bu konuda da geçer notumuzu alıyor.

Tasarım

OpenCart müşterilerinizin dikkatini çekecek çok sayıda tema sunar, bunları temaların özel renk seçenekleriyle birlikte çeşitlendirmek de biraz sizin yaratıcılığınıza kalmış. Bunun dışında, WooCommerce ise WooThemes tarafından tasarlanan tüm şablonları kullanma imkanı sunar. Her iki durumda da OpenCart ve WooCommerce ile benzersiz ve göz alıcı tasarım yapmak için gerekli tüm araçlara sahipsiniz.

Seçim: Her iki altyapı da oldukça çeşitli ve üzerinde değişiklikler yapabileceğiniz farklı temaları hizmetinize sunar, doğrudan sizin yaratıcılığınıza kaldığı için ikisinin de bu alanda eşit olduğunu söyleyebiliriz.

Çoklu Mağaza İmkanı

OpenCart her şeyiyle komple bir e-ticaret platformu olarak geliştirildi, bu sebeple birden fazla mağazayı tek bir elden yönetme yeteneği sağlayan çoklu mağaza gibi eşsiz özellikler sunuyor. Dahası da var, birden çok dil, çeşitli para birimleri ve farklı vergi oranları kullanmaya olanak sağlıyor olması da OpenCart deneyiminizi zirveye çıkaracak özellikler. 

WooCommerce ise WordPress ile çevrimiçi satış yapmayı sağlamak için tasarlanmış bir eklentidir, bu sebeple bazı gerekli mağaza özelliklerinden faydalanmanıza olanak tanımıyor. Resim galerisi ekleme, zengin SEO araçlarını kullanma gibi özellikleri de bazı avantajları arasında.

Seçim: Çoklu mağaza imkanı, Türkçe dahil çeşitli dil ve para birimi seçenekleri gibi etmenler OpenCart’ı bizim için bir (hatta birkaç) adım öne çıkardı. Bu sebeple seçimimiz OpenCart.

Pazarlama Araçları

Hem OpenCart hem de WooCommerce, esnek birer indirim kuponu sistemine sahip olmasından ötürü, müşterilerinizi çeşitli indirimlerle mutlu etmenize olanak sağlar. Ayrıca ikisinde de site içi SEO yapılabilmesinden ötürü ürünlerinizin arama motorlarında üst sıralara çıkmasını sağlamanız mümkün. Haricen OpenCart, site içi SEO imkanının yanı sıra, işlevselliği artıran çok daha fazla eklenti ve modüle sahip olmasıyla ön planda.

Seçim: OpenCart

Destek Hizmeti

Açık olmak gerekirse hem OpenCart, hem de WooCommerce zayıf destek hizmetleri ile bilinir. Ancak her ikisi de ücretsiz olarak kapsamlı dokümantasyon ve video eğitimleri sağlar. Bu yeterli olmadığı takdirde OpenCart ve WooCommerce, kullanıcılara makul bir ücret karşılığında profesyonel destek alma imkanını da sunarlar.

Seçim: Destek hizmeti kriterinde OpenCart ve WooCommerce’in ikisi de tam anlamıyla istenen seviyede olmamasından ötürü “berabere” olduklarını söyleyebiliriz.

Ödeme metodları

WooCommerce yalnızca PayPal, 2Chechout, Authorize.Net ve Google Checkout'u desteklerken; OpenCart ise, 20'den fazla ödeme seçeneği kullanma imkanı sunmasıyla dikkat çekiyor. Ek olarak kendiniz bir ödeme modülü geliştirebilir veya ücretli bir uzantı satın alabilirsiniz.

Seçim: Ödeme seçeneklerinin oldukça fazla olması sebebiyle OpenCart’ın öne çıktığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Güvenlik

OpenCart PCI güvenlik standartlarına uyumlu olması sebebiyle bilgi güvenliğini garanti altına alır. Ayrıca WooCommerce için de en yüksek güvenlik standartları Sucuri firması tarafından sağlanır, böylece verilerinizin güvende olacağından emin olabilirsiniz. 

Seçim: Güvenlik her iki seçenekte de oldukça ön planda olduğu için seçim konusunda bir kıstas olarak görmediğimizi belirtmek isteriz. Kısacası ikisi de bu alanda eşit.

Neden OpenCart’ı Seçtik?

OpenCart, tam anlamıyla kapsamlı bir çevrimiçi mağazacılık hizmeti olarak kuruldu ve bu nedenle, yukarıda belirttiğimiz gibi bir dizi gelişmiş özelliğe sahip. WooCommerce ise çok farklı bir prensiple hizmet verir ve yalnızca WordPress altyapılı bir web sitesi sahibi olduğunuz takdirde satış yapmanıza olanak sağlar. 

“Bir WordPress altyapısına sahibim ve bu şekilde ürünler satmak istiyorum” diyorsanız, elbette WooCommerce sizin için iyi bir seçenek olabilir. Ancak, maksimum işlevselliğe sahip bir çevrimiçi mağazaya ihtiyacınız varsa, tüm yaratıcı özellikleri sebebiyle OpenCart sizin için biçilmiş bir kaftandır.