OpenCart’ta Arayüzün Müşteri Dönüşümüne Etkisi

Müşterilerden daha yüksek oranda bir dönüş almayı nasıl sağlarız? İşte, doğru tema ve modüller yardımıyla web sitenizdeki ziyaretçileri birer müşteriye dönüştürmenizin oldukça pratik yolları:

OpenCart’ta Arayüzün Müşteri Dönüşümüne Etkisi

Satın alma işleminin tam ortasındayken vazgeçtiğiniz oldu mu? OpenCart altyapılı sitenizle etkileşim halinde olan müşterilerinizin sayısındaki artış, kar hanenize on binlerce lira ek giriş demektir.

Müşterilerinizin Aradıklarını Kolaylıkla Bulmasını Sağlayın!

Ürün bilgileri veya web sitenizin arayüzü kafa karıştırıcı ise ziyaretçilerin web sitenizi sipariş vermeden terk etmesi muhtemeldir. Ziyaretçiler genellikle bir siteye ana sayfadan veya kategori sayfasından girerler. Müşterilerin, aradıkları ürünleri “daha az tıklamayla” bulmalarını sağlamanız, web sitenize alışveriş amacıyla giren ziyaretçilerin birçoğunun devamlı müşteriniz haline gelmesini sağlayacaktır.

Arama menüsünün de yalın ve istenen ürünleri sorunsuz gösterilmesine dikkat etmelisiniz, müşteri ürüne ne kadar kolay ulaşırsa satın alma ihtimali o kadar artar!

Doğru Kitleyi Hedefleyin!

Ürününüze ihtiyaç duymayan alıcıları web sitenize çekseniz bile satış yapma olasılığınız oldukça düşecektir. Örneklemek gerekirse, bir kozmetik ürünü için hedef kitleniz daha çok kadınlar olmalıdır. Çünkü web sitenize giren kadınların, erkeklere oranla bu kozmetik ürünlerini satın alma olasılığı çok daha yüksek olur. 

Bunun için site içi SEO çalışmaları esnasında doğru kelimeleri seçmek, ek olarak reklam çalışmasında da doğru hedef kitleyi seçmek satış verimliliğinizi ciddi ölçüde artıracaktır. Bu sayede ziyaretçilerinizin birçoğunu müşteriye dönüştürmeniz mümkün.

Ödeme Süresini Kısaltın

Müşterilerinizden her siparişte uzun ve gereksiz bilgileri doldurmalarını istemek, çevrimiçi mağazanızdan alışveriş yapma deneyimlerini olumsuz etkileyecek bir etmendir, bunu istemeyiz. Alışveriş yapanların yüzde 20’sinden fazlası ödeme süreci çok uzun veya karmaşık olan web sitelerini tercih etmiyor.

Kutucukların sayısını elden geldiğince az tutmak ve ek ödeme seçenekleri sunmak müşteriyi cezbedecek ve satın alma işleminden vazgeçmesine engel olacaktır.

Etkileyici ve Kaliteli Ürün Görselleri Tercih Edin!

Ürün görsellerine gelecek olursak, yapılan araştırmalar ürün görselinin kalitesinin, müşterinin bilinçaltında bir güven hissi oluşturduğunu gösteriyor. E-ticaret sitesi kullanıcılarının %75'i, ürün resimlerinde “yakınlaştırma” seçeneğinin bulunmasını önemsiyor. 

Ek olarak ürünün tam görünümü ve boyut karşılaştırması dahil olmak üzere çeşitli açılardan ürün görselleri koymak, müşterilerin güvenini kazanmanıza yardımcı olacaktır. Örneğin, sitenizde bir müşteri saat almayı planlıyorsa, saatleri takan bir kişiyi sergilemek faydalı olabilir. Bu yolla müşteri, saatin kendisinde nasıl duracağını görselleştirebilecek ve ürünü satın alma ihtimali artacaktır!

Müşterilerinizin Güvenini Kazanın!

Müşteriler, bazen haklı olarak ödeme bilgilerini e-ticaret siteleriyle paylaşmak istemeyebilirler. Yapılan araştırmalara göre, ödeme işlemlerinden vazgeçen kullanıcıların % 20'si, siteye kredi kartı bilgilerini verecek kadar güvenmediği ortaya çıktı.

Unutmayın, güven bir anda sağlanmaz ve zaman içinde kazanılır. Özellikle de yeni bir işletme iseniz, bu güveni sağlamak biraz zaman alabilir. Müşteri güvenini sağlamak için çeşitli güvenlik sertifikaları kullanabilir, bu sayede satışlarınızı kolaylıkla artırabilirsiniz.

Alternatif Ödeme Seçenekleri Sunun

Halihazırda OpenCart’ın en büyük avantajlarından biri de çok fazla ödeme yöntemini destekliyor olmasıdır, bunu önceki yazılarımızda da sık sık dile getirmeye çalıştık. Çok sayıda alternatif ödeme seçeneği oluşturmanız, web sitenizi ziyaret edenleri potansiyel birer müşteri yapacaktır!